بیوتکنولوژی پزشکیفناوری های همگرامهندسی ژنتیک

استخراج و تحلیل امضاها از داده پایگاه GEO با کمک جمعی

به صورت نمایی، داده های بیان ژن در مخازن عمومی داده جمع آوری می شوند. تلفیق و تحلیل مجموعه داده های مشخص از مطالعات موجود در این مخازن، بینش های نوینی ایجاد کرده که در عین حال نیازمند بررسی های بیشتر توسط متخصصین است.


این مطالعه یک پروژه برون سپاری جمعی به منظور گزارمان نویسی (Annotation) و تحلیل مجدد تعداد زیادی از پروفایل های بیان ژنی در داده پایگاه GEO است.

از طریق یک دوره آموزشی مفصل در Coursera، بیش از ۷۰ شرکت کننده از ۲۵ کشور، ۲۴۶۰ از امضاهای مربوط به اختلالات تک ژنی، ۸۳۹ از امضاهای مرتبط با بیماری ها در مقایسه با افراد سالم و ۹۰۶ از امضاهای تغییرات ناشی از تداخل دارویی تعیین و گزارمان نویسی گردید.

تمامی این امضاها منحصر به فرد بوده و کیفیت آنها به صورت دستی توسط متخصصین ارزیابی شده است. با تجزیه و تحلیل تمام این امضاها، وجود ارتباط بینشان تایید گردیده و ارتباط های تازه ای بین ژن ها، بیماری ها و داروها تعیین شده است.

امضاهای مذکور به عنوان یک مجمومه آموزش دهنده (Training set) به منظور توسعه طبقه بندی امضاهای مشابه قابل استخراج در کل مخزن GEO قابل استفاده خواهد بود. همچنین یک پرتال تحت وب به منظور دسترسی، دانلود و مشاهده امضاها در دسترس عموم قرار گرفته است.

لینک سایت مربوط به مقاله
لینک مقاله

Rate this post
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن