بیوتکنولوژی صنعتیبیوتکنولوژی محیط زیستبیوتکنولوژی میکروبی

پروژه استخراج مواد ارزشمند از ضایعات قارچ

پروژه استخراج مواد ارزشمند از ضایعات قارچ - اخبار زیست فناوری پروژه استخراج مواد ارزشمند از ضایعات قارچ

✅هر هفته بیش از ۵۰,۰۰۰ تن ضایعات قارچ در اروپا حاصل می‌شود. این ضایعات می‌توانند از منظر محیط‌زیستی دردسرساز باشند، به همین خاطر این مسئله یکی از چالش‌های عمده تولیدکنندگان آن است.


?به تازگی در اروپا پروژه‌ای تخت عنوان “Funguschain”، با همکاری دانشگاه‌ها، مراکز تحقیقاتی و شرکت‌های مرتبط آغاز شده است. هدف این پروژه به دست آوردن مواد باارزش و پایدار، همچون پاک‌کننده‌های ضد‌میکروبی و زیست‌تخریب پذیر، و پلاستیک‌های دوستدار محیط‌زیست از ضایعات قارچ است که می‌توان از آن در مصارف خانگی و غذایی بهره گرفت. به باور محققان، حدود چهار سال زمان، برای ارزیابی دقیق نتایج پروژه نیاز است.

?در این پروژه از روش‌های استخراج نوین متوالی، که توسط گروه تحقیقاتی NANOBIOPOL ارائه شده، بهره گرفته می‌شود. در سال ۲۰۰۸ این گروه تحقیقاتی به هدف مطالعه بر روی مواد زیستی زیست‌تخریپ‌پذیر و پایدار، شکل گرفت.

?مقالات زیادی توسط آن‌ها در رابطه با استخراج مواد باارزش از منابع طبیعی ثبت شده. این گروه تحقیقاتی فرایندی را تحت عنوان «استخراج به کمک ریزموج» ابداع کرده که می‌توان از آن در استخراج مواد آنتی‌میکروبی، آنتی اکسیدان‌ها، پروتئین‌ها و پلی‌ساکاریدها بهره گرفت. بعد از استخراج مواد پر ارزش، می‌توان از مواد باقیمانده در تولید کمپوست و سوخت‌زیستی بهره گرفت، که منجر به پایدارتر شدن و اقتصادی‌تر شدن فرایند می‌شود.

?بودجه‌ای معادل با یازده میلیون یورو، برای این پروژه در نظر گرفته شده که قرار است توسط کنسرسیوم صنایع مبتنی بر زیست‌فناوری، تامین شود. این کنسرسیوم برنامه تحقیقاتی ۲۰۲۰ اروپا را دستور کار خود قرار داده ‌است.

?ترجمه: سینا سلطانی

☑️ لینک خبر
☑️ عضویت در زیست فن میکروبی صنعتی محیط زیست
☑️عضویت در کانال زیست فن

پروژه استخراج مواد ارزشمند از ضایعات قارچ – اخبار زیست فناوریض

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن