آنتی بادی

استراتژی آنتی‌بادی‌های روده در مهار عامل اسهال

واکسیناسیون به طور کلی برای محافظت از بدن در برابر باکتری یا ویروس عامل بیماری انجام می‌شود. در اثر واکسیناسیون معمولاً بدن به سمت تولید آنتی‌بادی IgA می‌رود. واکسن‌ها تا به امروز به خوبی علیه عفونت‌های روده‌ای عمل کرده‌اند.
اما چگونگی عملکرد آنتی‌بادی‌های روده‌ای (که به نام IgA ترشحی شناخته‌ می‌شوند) تاکنون ناشناخته بوده است.


به تازگی گروهی از محققین نمونه‌ای از اسهال در اثر باکتری سالمونلا را بررسی کرده‌اند تا نشان دهند عملکرد IgA ترشحی با آنچه پیش از این گمان می‌رفته متفاوت است.

نتایج تحقیقات این گروه که در مجله‌ی Nature به چاپ رسیده است نشان می‌دهد که IgA ها عامل بیماری را به نحوی در روده در بند می‌کشند؛ به اینصورت که IgA سلول‌های باکتری دختری را در حین تقسیم به هم درگیر می‌کند. هرچند این باکتری‌های دربند شده همچنان می‌توانند تقسیم شوند، اما سلول‌های حاصل از تقسیم هم در بند باقی می‌مانند. این تجمع باکتری‌های به لحاظ ژنتیکی هموژن، آن‌ها را از حمله‌ی بافت روده در امان می‌دارد و به خروج این عوامل بیماری‌زا از بدن کمک می‌کند. همچنین مانع از تبادلات ژنتیکی باکتری‌های موجود در دو بند متفاوت می‌شود.

اینکه آنتی‌بادی‌ها می‌توانند منجر به تشکیل تجمعات باکتریایی شوند پیش از این هم شناخته شده بود، اما تصور این بود که این اتفاق تنها زمانی می‌افتد که غلظت هر دو بسیار بالا باشد. در حالیکه در روده در غلظت پایین عامل بیماری‌زا هم چنین تجمعاتی تشکیل می‌شوند.

ترجمه: کسری طباطبایی

لینک خبر
لینک مقاله

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن