بیوتکنولوژی میکروبیبیوفیلم

استراتژی تسهیم زمانی در باکتری‌ها

زیست شناسان جمعیت هایی از باکتری ها را کشف کردند که از استراتژی سهیم زمانی (timesharing) برای میلیون ها سال استفاده کرده‌اند.


دانشمندان ابتدا علت این چنین جمعیت هایی از باکتری‌ها را کمبود منابع غذایی بیان کردند؛ اما بعدتر متوجه شدند باکتری هایی که مواد غذایی زیادی در دسترس دارند نیز در استراتژی «زمان تسهیم» شرکت می‌کنند چنین جمعیت هایی در زمان تغذیه خود می‌توانند کارایی مصرف خود را به‌صورت حداکثر تبدیل کنند.

نکته جالب در اینجا حضور یک باکتری کوچک و تنها است که در جمعیت باکتریایی رفتاری فعالانه و پیچیده از خود نمایش می‌دهد و به همانند یک موجود با سطح بالایی از روابط اجتماعی به نظر می رسد.

ساختارهای جمعیت‌های باکتریایی یا بیوفیلم‌ها از سیگنال‌های الکتریکی برای برقراری ارتباط و شرکت گونه‌های همسایه در جمعیت استفاده می‌کنند. برای انجام این مطالعات از تکنیک های microfluidic و time lapse بهره برده شد و مشخص شد که جمعیت‌های بیوفیلم در حضور این سیگنال‌های الکتریکی از لحاظ رفتاری با هم هماهنگ می‌شوند. وقتی بیوفیلم ها با سناریو کمبود غذا روبه‌رو می‌شوند شیوه تغذیه خود را تغییر داده و رقابت را کم می‌کند.

این باکتری‌ها تقریباً هرجایی می‌توانند باشند از دهان شما تا خاک و حتی لوله‌های فاضلاب و خیلی شگفت‌آور است که این موجودات ساده از دو میلیون سال پیش از استراتژی «زمان تسهیم» بهره می‌بردند درحالی‌که ما انسان‌ها اخیراً از این روش برای اهداف مختلف بهره می‌بریم.

ترجمه: زمزم جوادی

لینک خبر
لینک مقاله

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن