افزایش ارزش غذاییبیوتکنولوژی کشاورزی

یک استراتژی جدید به منظور کاهش CO2 جو و بهبود امنیت غذایی

✅ تحقیقات پیشگام توسط برخی از دانشمندان دانشگاه شفیلد همراه با همکاری چند دانشمند بین‌المللی نشان می‌دهد که افزودن سنگ‌های سلیکات «سریع واکنش‌دهنده» به مزارع زراعی می‌تواند گاز کربن‌ دی‌اکسید را جذب، و از گیاهان در برابر آفات و بیماری‌ها حفاظت کند. این استراتژی همچنین در بازگرداندن ساختار و حاصل‌خیزی خاک نیز بسیار موثر است.

?پروفسور دیوید بیرلینگ، مدیر مرکز تغییرات اقلیم در دانشگاه شفیلد و نویسنده اصلی این تحقیق عنوان می‌دارد: «جوامع بشری به خوبی می‌دانند که دشت‌های آتشفشانی بسیار حاصل‌خیز بوده و مکان‌های ایده‌آلی برای رشد محصولات بدون اثرات نامطلوب دخالت انسان هستند. اما تاکنون توجه کمی به چگونگی افزودن این سنگ‌ها به خاک و همچنین چگونگی فعالیت آن‌ها در جذب کربن شده است.»

?این تحقیق در مجله Nature Plant و در تاریخ ۱۹ فوریه ۲۰۱۸ چاپ شده است. در این پژوهش، از برخی سنگ‌های خاص همچون بازالت، که از فوران آتش‌فشان‌های باستانی به جای مانده است، برای بهبود خاک استفاده شده است. در واقع زمانی که این سنگ‌ها در خاک مزرعه به‌صورت شیمیایی حل می‌شوند، دی‌اکسید‌ کربن را جذب کرده و مواد مغذی مورد نیاز گیاه را آزاد می‌کنند.

?برخلاف دیگر روش‌های در نظر گرفته شده برای حذف کربن، این روش برای زمین مورد استفاده برای رشد گیاه و یا افزایش نیاز به آب شیرین رقابت نمی‌کند. از دیگر مزایای این روش می‌توان به کاهش استفاده از کود و آفت‌کش، کاهش هزینه برای کشاورز، افزایش سودآوری مزارع و کاهش موانع زیست‌محیطی در بخش کشاورزی اشاره کرد.

?قابل ذکر است که سنگ‌های سیلیکات خرد شده به هدف ترسیب کربن برای هر زمینی قابل‌عرضه هست، اما زمین‌های قابل‌کشت به دلیل اینکه سالانه برای عملیات کشت و کار مورد استفاده قرار می‌گیرند، بسیار ایده‌آل هستند. با این حال، این روش حدود ۱۰ درصد سطح زمین معادل ۱۴ میلیون کیلومتر مربع را پوشش می‌دهد.

?استفاده بیش از حد کودها در مزارع باعث اسیدی شدن این خاک‌ها شده است، که برای رفع این مشکل، مزارع قابل‌کشت در حال حاضر از سنگ‌های خرد شده به شکل «سنگ آهک» استفاده می‌کنند. بنابراین، زمین‌های کشاورزی مدیریت‌شده جهان دارای زیرساخت‌های تدارکاتی همچون شبکه‌های جاده‌ای و ماشین‌آلات موردنیاز برای انجام این رویکرد در مقیاس مناسب هستند. این ملاحظات می‌توانند باعث سرراست شدن این روش برای استقبال توسط زمین‌داران باشند.

?پروفسور استفن لانگ از دانشگاه ایلینویز می‌گوید: «گرمایش جهانی مسئله‌ای تأثیرگذار بر زندگی تمام اشخاص بر روی این کره خاکی است. به طور کلی دانشمندان کارهای بسیار ضعیفی در خصوص کاهش میزان انتشار گازهای گلخانه‌ای حاصل از سوختن سوخت‌های فسیلی انجام داده‌اند.»

#ترکیب_کربن

?ترجمه: داور عابدینی

لینک خبر
لینک مقاله
عضویت در زیست فن کشاورزی
عضویت در کانال زیست فن

یک استراتژی جدید به منظور کاهش CO2 جو و بهبود امنیت غذایی – اخبار زیست فناوری

Rate this post
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن