بیوتکنولوژی پزشکیعلوم اعصاب

استروژن و درمان MS

✅محققان دانشگاه UCLA مبانی سلولی را مطرح کردند که نشان می‌دهد چگونه استروژن از آسیب به سیستم عصبی مرکزی در مبتلایان به MS جلوگیری می‌کند.


?محققان دریافتند که طی این بیماری، درمان با استروژن، اثرات مثبتی را بر دو نوع سلول می‌گذارد، این دو نوع سلول دراتباط با سلول‌های ایمنی موجود در مغز هستند که هم‌چنین باعنوان الیگودندورسیت‌ها خوانده می‌شوند. اثراتی که استروژن بر این دو نوع سلول می‌گذارد می‌تواند محافظت از MS را به‌دنبال داشته‌باشد.

?علائم بیماری MS مانند ضعف و اختلال بینایی زمانی ظهور می‌کنند که سلول‌های ایمنی التهابی، صفحات میلنی اطراف آکسون را تخریب کنند. تخریب این ساختارها ارتباط الکتریکی بین سلول‌های عصبی را مختل می‌کند.

?مطالعات قبلی برروی موش‌ها نشان داده‌بود استروژنی که طی بارداری از جفت و جنین آزاد می‌شود، مادر را دربرابر ابتلا به MS محافظت می‌کند، هم‌چنین این اثر طی دو مطالعه برر وی انسان نیز بررسی و تأیید شده‌است. اما چگونگی اثر آن هم‌چنان یک سؤال اساسی است.

?مطالعه محققان دانشگاه UCLA بر روی موش‌ها نشان داد که استروژن با فعال کردن پروتئینی به‌نام رسپتور بتای استروژن (ERb)از آسیب به مغز جلوگیری می‌کند. در این مطالعه مشخص شد که کدام‌یک از سلول‌های مغزی این اثر محافظتی را اعمال می‌کنند.

?در مطالعه صورت گرفته، محققان ابتدا به‌صورت ژنتیکی ERb را در درهر دو سلول ایمنی مغز یا در الیگودندروسیت‌هایی که صفحات میلینی را می‌سازند، حذف کردند، تا از این طریق سلول‌ها در بیماری‌های شبیه به MS، قادر به پاسخگویی به استروژن نباشند. آن‌ها سپس موش‌هایی را که فاقد ERb بودند و هم‌چنین موش‌های دارای ERb را تحت درمان قرار دادند تا بررسی کنند که آیا محافظت در برابر بیماری از بین می‌رود؟ فقدان محافظت در طی درمان به این معنا بود که درمان، بر سلول‌های فاقد رسپتور اثرگذار است. نتایج نشان داد که درمان با داروهای شبه استروژن، بر روی هر دو نوع سلول ایمنی مغزی و هم‌چنین برروی الیگودندروسیت اثر دارد و مجموع این‌ها سبب ترمیم میلین و کاهش ناتوانی خواهد شد.

?پیش از این، داروهایی ارائه شده‌بود که تنها یک نوع سلول را هدف‌گذاری می‌کرد. اما این مطالعه اثبات کرد که این ترکیبات شبه استروژنی می‌توانند با اثر بر هردو نوع سلول، با MS مبارزه کنند. درواقع این محققان، نسل جدید ترکیبات شبه استروژنی را ارائه دادند که دارای اثرات بیوشیمیایی قوی بر الیگودندورسیت‌ها و سلول‌های ایمنی در مغز هستند.

?مترجم: فرزانه صائبی راد

☑️لینک خبر

☑️لینک مقاله

☑️عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی

☑️عضویت در کانال زیست فن

استروژن و درمان MS – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن