بیوتکنولوژی پزشکیسرطان

استفاده از اسپرم‌ها در شیمی‌درمانی برای سرطان دهانه رحم

✅دانشمندان راه تازه‌ای برای تحویل داروهای شیمی‌درمانی به سلول‌های سرطانی یافته‌اند؛ این روش، استفاده از اسپرم‌هاست.


?روش‌های استاندارد شیمی‌درمانی هم برای سلول‌های عادی سمی است و هم برای سلول‌های سرطانی. اثرات این داروها بر سلول‌های عادی، عوارض جانبی مانند تهوع به دنبال دارد و به همین جهت، دزی که به بیماران داده می‌شود باید محدود و کنترل شده باشد؛ اما اگر داروهای شیمی درمانی به‌گونه‌ای باشد که به طور اختصاصی، سلول‌های سرطانی را هدف‌گذاری کند، این اثرات جانبی نیز ازبین خواهدرفت.

?دکتر Haifeng Xu و تیم تحقیقاتی ایشان در دانشگاه آلمان از مدل موشی استفاده کردند که در آن با استفاده از سلول‌های اسپرم، دارو به سیستم تولیدمثلی ماده تحویل داده می‌شود. آن‌ها یک داروی رایج در شیمی درمانی به نام doxorubicin را در سلول‌های اسپرم سوار(load) کردند و اسپرم‌‌ها را وارد دیش‌هایی کردندکه حاوی تومورهای سرطانی سرویکال بود؛ مشاهده شد که اسپرم‌ها به سمت تومورها شنا کردند و در عرض ۳ روز، ۸۷% سلول‌های سرطانی را نابود کردند.

?دانشمندان هم‌چنین با استفاده از مجهز کردن اسپرم‌ها به آهن‌ربا از این روش برای حمله اسپرم‌ها به تومورهای جامد نیز بهره جستند. به گفته دکتر Xu موارد دیگری غیر از سرطان هم در دستگاه تولیدمثلی ماده وجود دارند که می‌توان در آن‌ها از این روش درمانی استفاده کرد مانند اندومتریوز و حاملگی خارج از رحم.

?مترجم: فرزانه صائبی راد

☑️لینک خبر

☑️لینک مقاله

☑️عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی

☑️عضویت در کانال زیست فن

استفاده از اسپرم‌ها در شیمی‌درمانی برای سرطان دهانه رحم – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن