بیوتکنولوژی پزشکیژنومیکس

استفاده از باکتری‌های جهش‌یافته برای مطالعه‌ عملکرد پروتئین‌های غشا

#رصد_لحظه‌ای

✅فسفولیپیدها «واحدهای سازنده» غیرقابل‌حل در آب هستند که غشای احاطه‌کننده سلول‌ها را ساخته و ساختمان سلول و محیطش، یعنی جایی که پروتئین‌های غشا حضور دارند را تعیین می‌کنند. در شصت و دومین نشست سالانه جامعه بیوفیزیک در سانفرانسیسکو، ویلیام دوهان از دانشکده پزشکی دانشگاه مک گاورن تگزاس – هوستون کارش را در خصوص بررسی این‌که چگونه محیط فسفولیپیدی پروتئین غشا، ساختار و عملکرد آن را تعیین می‌کند، ارائه کرده است.


?دوهان می‌گوید: «دو نوع پروتئین غشا، داخل محیط فسفولیپیدی وجود دارند. پروتئین هیدروفیلیک (آب‌دوست) که در معرض سطح غشا قرار می‌گیرد، جایی که به‌طور پایدار با محیط آبداری که غشا را احاطه می‌کند تعامل دارد، و پروتئین هیدروفوبیک (آب‌گریز) که در معرض بخش درونی غشا قرار دارد.»

?به علت تعادل پروتئین‌های هیدروفیلیک و هیدروفوبیک در داخل و خارج غشا سلول، این شرایط پایدار باقی می‌ماند.
دوهان می‌افزاید: «برای مثال، پروتئین‌های هیدروفیلیک در یک سمت غشا نباید از مرکز هیدروفوبیک غشا گذشته و به سمت دیگر آن بروند.»

?این مسئله برای دوهان این سؤال را پیش آورده است که چرا سلول‌ها هزاران گونه‌ی منحصربه‌فرد فسفولیپید را حفظ می‌کنند. برای پاسخ به این سؤال، گروه او، باکتری‌های اشریشیا کولای و مخمر ساکارومایسس سرویزیه جهش‌یافته‌ای تولید کردند که در آن‌ها ترکیب این واحدهای سازنده متنوع بود.

?دوهان می‌گوید: «زمانی که ترکیب فسفولیپیدی غشا را تغییر دادیم، به‌طور نامطلوبی روی عملکرد سلولی تأثیر گذاشت.» این‌ها یافته‌های چشمگیری هستند، زیرا به گفته دوهان «پروتئین‌های غشا ابتدا در شبکه آندوپلاسمی (داخل سلول) ساخته می‌شوند، سپس به دیگر غشاها منتقل شده و در آنجا عمل می‌کنند. بنابراین تغییر در محیط فسفولیپیدی در حین فرایند انتقال درون یک غشا، می‌تواند ساختار و عملکرد پروتئین را تغییر دهد. اهمیت تغییرات پویا در عملکرد پروتئین غشا که به ترکیب فسفولیپیدی مرتبط است، راهی شناخته‌نشده برای کنترل فرایندهای سلولی است.»

?این‌که سلول‌ها چگونه فرایند‌های گوناگون را تنظیم می‌کنند برای حفظ حیات سلول و ویژگی‌های خاص هر نوع از سلول، نکته اصلی است. به گفته دوهان: «برای درک کامل از زندگی، نیاز نداریم که فقط واکنش‌های شیمیایی داخل سلول را تعریف کنیم، بلکه نیاز داریم چگونگی تنظیم و هماهنگ شدن سلول‌ها با یکدیگر را نیز دریابیم.»

?ترجمه و بازنویسی: محمدرضا دلفیه

لینک خبر
لینک مقاله
عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
عضویت در کانال زیست فن

استفاده از باکتری‌های جهش‌یافته برای مطالعه‌ عملکرد پروتئین‌های غشا – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن