صفحه اصلی پزشکی مولکولی استفاده از تومورهای کوچک اختصاصی برای شیمی‌درمانی بهتر

استفاده از تومورهای کوچک اختصاصی برای شیمی‌درمانی بهتر

0
0
54

 تومورهای مینیاتوری درحال رشد در آزمایشگاه می‌توانند به پزشکان کمک کنند که بهترین روش را برای درمان هر بیمار اتخاذ کنند و داروهای مناسبی به‌کار ببرند.


🔹محققان انگلیسی در این مطالعه، ۱۱۰ نمونه‌گیری (biopsy) از تومرها انجام دادند. تمام آن‌ها تومورهای ثانویه‌ای بودند که از ۷۱ بیمار مبتلا به سرطان گرفته شده‌بودند، شامل سرطان‌های مختلفی ازجمله سرطان روده، مری و مجرای صفراوی.

🔹محققان در این آزمایشگاه، سلول‌های موجود در نمونه‌برداری‌ها را رشد دادند و به تومورهای مینیاتوری تبدیل کردند و ۵۵ داروی شیمی‌درمانی را روی آن‌ها تست کردند تا بهترین روش برای نابودی آن‌ها را پیدا کنند. در این تست داروهایی که بر بیماران صاحب سلول‌های سرطانی عمل نمی‌کرد و منجر به درمان نمی‌شد، دارای صحت ۱۰۰ درصدی در آزمایشگاه بود و داروهایی که در بیماران، منجر به چروکیدگی و کوچک شدن تومورها می‌شد دارای ۸۸درصد صحت بود.

🔹مسیر درمان سرطان معمولاً توسط سکانس‌های ژنتیکی که از تومورهای ابتدایی گرفته می‌شود، هدایت می‌شود اما این تیم تحقیقاتی براین باورند که روش آن‌ها برای تصمیم این‌که چگونه با سرطان مبارزه شود و از گسترش آن در بدن جلوگیری شود، روش مناسب‌تری است.

🔹این تیم تحقیقاتی برآنند تا دست‌آورد خود را به‌صورت کلینیکی بررسی کنند، به‌این صورت که برای انتخاب داروی شیمی‌درمانی مناسب، سلول‌های هر بیمار را در آزمایشگاه رشد دهند و مطالعه کنند. هم‌چنین آن‌ها سعی دارند که برای انتخاب روش درمانی مناسب بااستفاده از سلول‌های توموری، از سلول‌های ایمنی و التهابی نیز کمک گیرند.

🔺مترجم: فرزانه صائبی راد

لینک خبر

عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی

عضویت در کانال زیست فن

استفاده از تومورهای کوچک اختصاصی برای شیمی‌درمانی بهتر – اخبار زیست فناوری

 

بارگذاری مطالب مرتبط بیشتر
بارگذاری توسط saebirad84
بارگذاری در پزشکی مولکولی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

تنظیم ریتم نیروگاه‌های سلولی توسط ساعت سیرکادینی

ژن‌های متعددی در قسمت‌های مختلف بدن نظیر کبد، کلیه‌ها و قلب، ساعت بیولوژیکی را تنظیم می‌کن…