بیوتکنولوژی داروییکریسپر

استفاده از تکنیک CRISPR برای درمان ایدز

روش­‌های ویرایش ژنوم، قسمت خاصی از ژن‌­ها را برش داده و امکان اضافه و یا حذف بخشی از DNA را فراهم می­‌کنند. از آن جایی که ژن­­­‌های HIV-1 وارد کروموزم افراد مبتلا می­‌شوند، تکینیک CRISPR/Cas9 ابزاری امیدبخش برای غیرفعال کردن آن‌­هاست.


ایدز یک بیماری مزمن ناشی از رترویروس HIV-1 است و حدود ۳۵ میلیون نفر درسراسر جهان از این بیماری رنج می­‌برند. این بیماری می‌­تواند به‌وسیله درمان­‌های ضد رتروویروسی کنترل شود اما هنوز درمان کاملی برای آن وجود ندارد. ریشه کن کردن سلول‌­هایی که ویروس HIV-1 درآ‌ن­ها به حالت کمون وجود دارد دشوار است، زیرا ژ‌ن­‌های ویروس در زمان تکثیر وارد کروموز‌م‌­های سلول آلوده می‌شوند.

در یک مطالعه دو ژن کنترل کننده تکثیر ویروس HIV-1 توسط تکنیک CRISPR/Cas9 هدف قرار گرفتند. شش نوع RNAی راهنما (gRNA) مطابق با اطلاعات ژنتیکی شش زیرگونه ویروس HIV-1 طراحی شد. هم‌چنین یک وکتور lentiviral حاوی ژن­‌های Cas9 و gRNA نیز طراحی و به سلول­‌های آلوده به ویروس کشت شده در شرایط آزمایشگاهی وارد شد. نتایج نشان دادند بیان ژن‌­های تنظیمی Tat و Rev به میزان معنی ­داری کاهش یافت. در این روش هیچ نوع ویرایش غیراختصاصی مشاهده نشد و بیان Cas9 و gRNA بر میزان زنده‌مانی سلول­‌ها اثر سوئی نداشت.

اثر Cas9 و gRNA به سلول­‌های آلوده‌­ای که ویروس در آن­‌ها به حالت کمون وجود دارد به میزان قابل توجهی فعالیت مجدد HIV-1 وابسته به سیتوکینین را مهار کرد و در سلول­‌هایی که ویروس در آن مقاوم است از تکثیر HIV-1 جلوگیری کرد. بنابراین سیستم CRISPR/Cas9 با هدف قرار دادن ژن‌­های تنظیمی Tat و Rev می­‌تواند روشی نوین برای درمان عفونت ناشی از HIV-1 باشد.

در تحقیقات آتی پیشنهاد می‌­شود سیستم CRISPR/Cas9 در سطح بالینی و در افراد مبتلا به HIV-1 مورد بررسی قرار گیرد. به منطور عملکرد ایمن‌­تر و کارآمدتر راهکارهایی مانند بهبود وکتور­ها می­‌تواند مد نظر قرار گیرد. امید است تحقیق حاضر اطلاعات مفیدی در زمینه درمان کامل ایدز فراهم کند.

❇ مترجم: فضیله اسماعیلی

لینک خبر
لینک مقاله
عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
عضویت در کانال زیست فن

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن