بیوتکنولوژی داروییکریسپر

استفاده از تکنیک CRISPR برای درمان ایدز

روش­‌های ویرایش ژنوم، قسمت خاصی از ژن‌­ها را برش داده و امکان اضافه و یا حذف بخشی از DNA را فراهم می­‌کنند. از آن جایی که ژن­­­‌های HIV-1 وارد کروموزم افراد مبتلا می­‌شوند، تکینیک CRISPR/Cas9 ابزاری امیدبخش برای غیرفعال کردن آن‌­هاست.


 ایدز یک بیماری مزمن ناشی از رترویروس HIV-1 است و حدود 35 میلیون نفر درسراسر جهان از این بیماری رنج می­‌برند. این بیماری می‌­تواند به‌وسیله درمان­‌های ضد رتروویروسی کنترل شود اما هنوز درمان کاملی برای آن وجود ندارد. ریشه کن کردن سلول‌­هایی که ویروس HIV-1 درآ‌ن­ها به حالت کمون وجود دارد دشوار است، زیرا ژ‌ن­‌های ویروس در زمان تکثیر وارد کروموز‌م‌­های سلول آلوده می‌شوند.

در یک مطالعه دو ژن کنترل کننده تکثیر ویروس HIV-1 توسط تکنیک CRISPR/Cas9 هدف قرار گرفتند. شش نوع RNAی راهنما (gRNA) مطابق با اطلاعات ژنتیکی شش زیرگونه ویروس HIV-1 طراحی شد. هم‌چنین یک وکتور lentiviral حاوی ژن­‌های Cas9 و gRNA نیز طراحی و به سلول­‌های آلوده به ویروس کشت شده در شرایط آزمایشگاهی وارد شد. نتایج نشان دادند بیان ژن‌­های تنظیمی Tat و Rev به میزان معنی ­داری کاهش یافت. در این روش هیچ نوع ویرایش غیراختصاصی مشاهده نشد و بیان Cas9 و gRNA بر میزان زنده‌مانی سلول­‌ها اثر سوئی نداشت.

اثر Cas9 و gRNA به سلول­‌های آلوده‌­ای که ویروس در آن­‌ها به حالت کمون وجود دارد به میزان قابل توجهی فعالیت مجدد HIV-1 وابسته به سیتوکینین را مهار کرد و در سلول­‌هایی که ویروس در آن مقاوم است از تکثیر HIV-1 جلوگیری کرد. بنابراین سیستم CRISPR/Cas9 با هدف قرار دادن ژن‌­های تنظیمی Tat و Rev می­‌تواند روشی نوین برای درمان عفونت ناشی از HIV-1 باشد.

در تحقیقات آتی پیشنهاد می‌­شود سیستم CRISPR/Cas9 در سطح بالینی و در افراد مبتلا به HIV-1 مورد بررسی قرار گیرد. به منطور عملکرد ایمن‌­تر و کارآمدتر راهکارهایی مانند بهبود وکتور­ها می­‌تواند مد نظر قرار گیرد. امید است تحقیق حاضر اطلاعات مفیدی در زمینه درمان کامل ایدز فراهم کند.

❇ مترجم: فضیله اسماعیلی

☑ لینک خبر
☑ لینک مقاله
☑ عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
☑ عضویت در کانال زیست فن

برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن