بیوتکنولوژی پزشکیبیوتکنولوژی داروییسلول های بنیادی

استفاده از سلول‌های بنیادی اهدا کننده برای درمان آسیب نخاعی

مطالعه جدیدی که برروی موش صورت گرفت، جزئیات یک استراتژی درمانی را بیان می‌کند که از سلول‌های بنیادی برای بهبود فعالیت حرکتی پس از آسیب نخاعی استفاده می‌کند.


مطالعه جدیدی که بر روی موش صورت گرفته‌است و نتایج آن در Journal of Neuroscience به چاپ رسیده‌است، یک استراتژی درمانی را معرفی می‌کند که طبق آن از سلول‌های بنیادی به منظور بهبود فعالیت‌های حرکتی پس از آسیب نخاعی استفاده می شود.

پیوند سلول‌های بنیادی عصبی می‌تواند به درمان نخاع آسیب دیده کمک کند، اما تعامل بین سلول دهنده و سلول‌های مستقر در بافت که بخشی از پاسخ ایمنی بدن به آسیب است، خیلی خوب شناخته نشده‌است.

جمعی از دانشمندان طی تحقیقی که انجام دادند دریافتند موش‌هایی که سلول‌های بنیادی مشتق از بافت مغز انسان را دریافت کردند، نیاز دارند که جمعیت خاصی از سلول‌های ایمنی شان غیرفعال شوند تا توانایی راه رفتن موش در طول یک پلیت شیشه‌ای بهبود یابد. اگرچه سلول‌های دهنده چه بلافاصله پس از آسیب پیوند زده شوند چه ۳۰ روز پس از آسیب پیوند زده شوند، به یک اندازه شانس بقا دارند، اما موقعیت آن‌ها و نوع سلول با زمان تغییر می‌کند. این نتایج اثبات می‌کند این‌که سلول‌های ایمنی موجود در نخاع در چه زمانی پس از آسیب وارد عمل شوند، روی توانایی سلول‌های بنیادی در بهبود عملکرد اثرگذار است.

ترجمه: فرزانه صائبی راد

لینک خبر

عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی

عضویت در کانال زیست فن

استفاده از سلول‌های بنیادی اهدا کننده برای درمان آسیب نخاعی-اخبار زیست فناوری

 

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن