اخباربیوتکنولوژی جلبکبیوتکنولوژی صنعتی

استفاده از میکروجلبک با هدف زیست شناسی مصنوعی

شرکت Checkerspot از همکاری با شرکت Gore برای استفاده از زیست‌شناسی مصنوعی به‌منظور به حداکثر رساندن توانایی شرکت Gore در تولید نسل جدیدی از مواد با کارایی بالا و محصولات در فضای باز خبر داد.


شرکت Checkerspot دارای بستری اختصاصی برای استفاده از میکروجلبک‌ها به‌عنوان یک کارخانه زیستی کوچک است. درست در ماه آوریل بود که شرکت Checkerspot سرمایه‌ای ۱۳ میلیون دلاری برای توسعه این بستر در جهت تولید مواد زیستی کارآمد جمع‌آوری کرد.

شرکت Gore چندین دهه تجربه در تولید پوشاک با کارایی بالا دارد. در سال ۱۹۷۶، Gore تولید Gore-Tex -اولین پارچه تنفس، ضد آب و ضد باد- در جهان را آغاز کرد. این شرکت راه تولید و توسعه ePTFE -پلی‌تترا‌فلورو اتیلن- یک ماده فوق‌العاده قوی حاوی ۷۰ درصد هوا را کشف کرد. این ماده دارای لیستی طولانی از خواص از جمله جذب پایین آب و خاصیت خوب از هوازدگی است که باعث می‌شود سایر مواد تولیدی دانشمندان بی‌ارزش شوند.

مرکز نوآوری Gore به‌عنوان یکی از تولیدکنندگان بزرگ به‌دنبال استفاده از روش‌هایی جدید در حیطه بیوتکنولوژی برای ساختن محصولاتی است که نه تنها کارآمدتر هستند، بلکه برای محیط زیست نیز بهتر هستند. شرکت‌های Gore و Checkerspot با هدف ارائه پوشش‌های نساجی با کارایی بالا دارای پروفایل‌های محیطی بهبود یافته، توسعه مواد عملکردی نوآورانه را کشف می‌کنند.

در طول سا‌ل‌ها، گیاهان از روغن و چربی‌های تولیدی خود برای انجام کارهایی مانند ذخیره‌سازی انرژی، ایجاد رایحه، ساختارپذیری یا محافظت استفاده کرده‌اند. انسان‌ها دریافته‌اند که می‌توانند این مواد را از گیاهان برداشت کنند و از آن‌ها به روش‌های مختلف استفاده کنند.

با این حال، برای توسعه در مقیاس صنعتی انسان باید یاد بگیرد که چطور آن‌چه را که طبیعت در مقدار کم به ما داده است به تولید انبوه برساند. تا همین اواخر بشر به استفاده از پنج روغن محدود شده بود که بیشتر روغن‌های گیاهی مانند کلزا، آفتابگردان، ذرت، سویا و نخل را شامل می‌شد.

بشر با زیست‌شناسی مصنوعی همه چیز را تغییر می‌دهد. سنتز بیولوژیکی یک صنعت پر رونق است که شیوه تهیه غذا، لباس، محصولات شخصی و حتی نحوه طراحی شهرها را تغییر می‌دهد. با سنتز بیولوژیکی می‌توانید میکروجلبک‌هایی را کشت دهید که به‌طور طبیعی روغن تولید می‌کنند، سپس ژن‌های موجود در جلبک‌ها را تغییر دهید تا مسیرهای شیمیایی جدیدی در درون آن‌ها ایجاد شود.

با استفاده از جلبک‌ها به‌عنوان نوعی شانس برای تولیدات بیولوژیکی، شما می‌توانید محصولاتی بیش از آن‌چه جلبک‌ها به‌صورت طبیعی می‌سازند، تولید کنید. حتی شما می‌توانید روغن‌هایی را تولید کنید که در طبیعت به خودی خود تکامل نیافته و دارای ویژگی‌های عملکردی هستند.

از دیدگاه تکاملی، جلبک‌ها برای تولید نفت به‌عنوان یک ماده برای حفظ بقا تکامل یافته‌اند. شرکت Checkerspot با رشد جلبک‌های خود به‌صورت تخمیری از این مزیت استفاده می‌کند، همانند فرایندی که برای تهیه آبجو استفاده می‌‌شود. در نتیجه طی چند روز، جلبک‌ها مقدار زیادی از روغن خاص درون سلو‌‌ل‌های خود جمع می‌کنند.

به عبارت دیگر، شرکت Checkerspot یک بستر تولید با توان بالا ساخته است که قند را می‌گیرد و از جلبک‌ها برای تبدیل آن به مواد شیمیایی با ارزش بالا و سفارشی استفاده می‌کند.

شرکت Checkerspot از جمله مبتکران زیست‌شناسی مصنوعی است که در حال گسترش حالت مولکولی طبیعت است تا مواد جدیدی با خصوصیات جدید باورنکردنی را در خود جای دهد. نه فقط این، بلکه آن‌ها روشی کاملاً جدید برای گسترش تولید را به ما نشان می‌دهند. این شرکت با بسیاری از شرکت‌های مختلف همکاری می‌کند تا بفهمد چگونه جلبک‌ها می‌توانند مواد بهتری را برای محیط تولید کنند. به نظر می‌رسد شرکت Checkerspot در بازار پیروز می‌شود زیرا موفق به تولید محصولات بهتر با روغن‌های بهتر ولی با همان قیمت قبل شده است.

۵/۵ - (۲ امتیاز)
توسط
Algae Industry Magazine
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن