سرطان ریه

استفاده از نانوذرات در درمان سرطان ریه

| استفاده از نانوذرات در درمان سرطان ریه

✅ مشهورترین نوع سرطان ریه با نماد NSCLC نمایش داده می‌شود. این نماد که اختصار non-small cell lung cancer هست، در پروسه‌ی درمانی با مشکلات و سختی‌هایی همراه است. درصد زنده‌ ماندن این گروه در ۵ سال برای مرحله‌ی توموری ۳A تقریبا برابر با ۳۶ درصد است. محققان دانشکده‌ی داروسازی دانشگاه جفرسون، بر روی درمان‌های نوین بر پایه‌ی نانوتکنولوژی در حال پژوهش هستند. اخیرا نشان داده‌ شده‌ است که این نوع درمان در مدل‌های موشی مفید بوده است. این تحقیق در ژورنال Molecular Pharmaceutics به چاپ رسیده‌ است.


?نانوذرات‌ با هدف انتقال داروها پیشتر مورد استفاده قرار گرفته‌اند. در حال حاضر دیده‌ شده است که این نانوذرات در ردیابی تومور‌ها و اهداف شیمی‌درمانی می‌توانند مفید واقع شوند. انتقال تکی مولکولی با نام microRNA 29b، به علت ناپایداری در جریان خون تقریبا بی‌فایده است. هم‌چنین در شرایط خاصی ممکن است این مولکول توسط سلول‌های ایمنی جذب و در نهایت حذف شوند.

? برای غلبه و عبور از این محدودیت‌ها، محققان نانوذره‌هایی شامل ۴ قسمت را ابداع کردند. یکی از این قسمت‌ها ایمونوگلوبین G یا IgG است. این قسمت موجب پنهان شدن ذره از دید سیستم ایمنی می‌شود. قسمت بعدی، آنتی‌ژن MUC1 است. این قسمت مانند یک سیستم راه‌یابی عمل می‌کند و در جهت‌دهی نانوذرات نقش اصلی را بازی می‌کند.

? محققان در این مطالعه نشان داده‌اند که نانوذره‌ها در درمان بافت‌های سرطانی می‌توانند مفید باشند، اما نیاز است تا آزمایشات بیشتری قبل از آزمایش بر روی سلول‌های انسانی انجام بگیرد.

?ترجمه: یاور سلطانی

لینک خبر
لینک مقاله
عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
عضویت در کانال زیست فن

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن