ایدزایمنی درمانی

استفاده از CAR-T cell برای از بین بردن ویروس HIV

دانشمندان برای نخستین بار توانستند روشی طراحی کنند که ویروس HIV را در بدن افراد مبتلا به عفونت، کاملاً نابود و از ابتلای این افراد به ایدز جلوگیری کند. در پژوهش انجام شده در مرکز تحقیقات ویروس‌شناسی و ایمنی‌شمناسی گلدن استون، دانشمندان از CAR-T cell برای هدف‌گیری سلول‌های ایمنی آلوده به ویروس HIV‌ و از بین‌بردن آن‌ها استفاده کردند. نتایج مشاهده‌شده در آزمایشات برون‌تنی، حاکی از کاهش جمعیت ویروس‌ها بود.


ویروس نقص ایمنی انسانی (HIV) با ورود به بدن، عفونت HIV را ایجاد می‌کند و بعد از گذشت زمان می‌تواند منجر به بیماری ایدز (AIDS) شود. HIV ویروسی است که سلول‌های ایمنی بدن از جمله ماکروفاژها،‌ سلول‌های دندریتیک و لنفوسیت‌های T کمک‌کننده را آلوده می‌کند و سپس آن‌ها را از بین می‌برد. به این ترتیب سیستم ایمنی بدن دچار نقص می‌شود و در دفاع مقابل بیماری‌های عفونی و سرطان، ناتوان می‌شود و گفته می‌شود در این شرایط فرد به بیماری ایدز مبتلا شده‌است.

تا به حال راهی برای درمان کامل و حذف ویروس HIV وجود نداشته‌ است. تنها راهکار موجود بعد از ابتلای فرد به عفونت این ویروس، استفاده از داروهای ضدویروس است تا از پیشروی آن و ابتلای فرد به بیماری ایدز جلوگیری شود. درمان‌های ویروسی موجود می‌توانند ویروس‌های HIV خارج از سلول را از بین ببرند و سلول‌های حامل این ویروس هم‌چنان در بدن باقی خواهند ماند. پژوهشگران به دنبال راهکاری بودند تا بتوانند ویروس‌های داخل سلول را از بین ببرند و به این ترتیب فرد مبتلا به بیماری به طور کامل درمان شود.

شیوه‌ای که در این مطالعه طراحی شده‌است، برخلاف سایر روش‌های کنترلی موجود، ویروس‌ HIV را در داخل بدن به طور کامل از بین می‌برد و دیگر نگرانی از بازگشت آن وجود نخواهد داشت. سلول‌های ایمنی طراحی‌شده در این مطالعه، ویروس‌های HIV که در سلول‌های فرد مبتلا وارد شده‌اند را به طور کامل از بین می‌برد.

در این پژوهش برای درمان عفونت HIV، تحقیقات بر روی CAR-T cell (سلول‌های T کایمریک گیرنده‌ی آنتی‌ژن) انجام شد. CAR-T cellها، سلول‌های T ای هستند که روی آن‌ها مهندسی ژنتیک انجام شده تا گیرنده‌ی خاصی را روی سطح خود بیان کنند تا به وسیله‌ی آن بتوانند پروتئینی که مورد نظر است را شناسایی کنند. از CAR-T cell برای درمان‌های مختلف از جمله درمان سرطان استفاده می‌شود. به عنوان مثال در درمان سرطان، با استفاده از گیرنده‌های سطحی طراحی‌شده، می‌توان آنتی‌ژن‌های سطحی سلول‌های سرطانی را هدف قرار داد و به طور اختصاصی سلول‌های سرطانی را از بین برد.

در این پژوهش، CAR-T cell طراحی‌شده، سلول‌های آلوده به ویروس HIV را از بین می‌برد. CAR-T cellها از طریق آنتی‌بادی‌هایی که به سادگی می‌توانند تغییر کنند، سلول‌های مبتلا به ویروس را شناسایی می‌کنند. به دلیل انعطاف‌پذیری آنتی‌بادی‌ها، CAR-T cell های طراحی‌شده در این مطالعه، convertible CAR-T cell یا CAR-T cells تغییرپذیر نامیده شده‌اند.
در آزمایشات برون‌تنی، نمونه‌ی خون افراد مبتلا به HIV، با convertible CAR-T cell های طراحی‌شده مورد آزمایش قرار گرفت و بعد از گذشت دو روز،‌ تعداد ویروس‌های پنهان‌شده در سلول‌ها به اندازه‌ی ۵۰ درصد کاهش پیدا کرد.

۵/۵ - (۲ امتیاز)
توسط
nature
منبع
Cell Press
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن