مهندسی ژنتیک

استفاده از CRISPR-Cas9 و TALENها در تولید انواع جهش‌یافته حبوبات برای مطالعه ریزRNAها

✅تولید پیش‌ماده RNAهای دورشته‌ای برای تنظیم بیان ژن در زمان نمو گیاه و پاسخ به تنش‌ها ضروری است. تولید RNAهای کوچک نیازمند فعالیت گروه متنوعی از عناصر است. اگرچه در اغلب گونه‌های گیاهی منابع جهش‌یافته برای مطالعه هر جزء ناکافی هستند. در این رابطه، تیم پژوهشی ‌شان کرتین از دانشگاه مینه‌سوتا با استفاده از پلتفرم CRISPR-Cas9 و TALENها، نمونه‌های جهش‌یافته لگومی را ایجاد کردند که جهش‌هایی در هر مکان ژنی درگیر در تولید RNAهای کوچک در سویا (Glycine max) و یونجه (Medicago truncatula) نشان می‌دهند.

?در این تحقیق از واکنشگر CRISPR-Cas9 برای ایجاد جهش دو آللی برای ژن Double-stranded RNA-binding2 (جهش‌یافته Gmdrb2ab) در دو پارالوگ سویا استفاده شد.

?در همین حین نوع جهش‌یافته یونجه فاقد ژن (MtHen1) با CRISPR-Cas9 ایجاد شد. یافته‌ها مشخص کرد که کل جهش‌ها دارای خاصیت انتقال‌پذیری هستند.

?از طرف دیگر از TALEN برای تولید جهشی درون ژن Dicer-like2 سویا استفاده گردید. همچنین جهش‌زایی با CRISPR-Cas9 در ژن Dicer-like3 و GmHen1a سویا مشاهده شد، اما به نسل بعد منتقل نگردید.

?درنهایت طی این پژوهش، مجموعه‌ای از ترکیبات جهش‌یافته با ترکیب کردن جهش‌یافته‌های گزارش‌شده پیشین با جهش‌یافته‌های دوطرفه Gmdrb2ab تولید گردید.
این بررسی علمی، امکان استفاده از پلتفرم مهندسی ژنتیک را برای تولید مجموعه‌ای از لاین‌های گیاهی جهش‌یافته مفید، به‌منظور مطالعه تولید RNAهای کوچک در حبوبات نشان می‌دهد.

#مطالعات_پابه

?ترجمه: مریم باورساد

لینک خبر
لینک مقاله
عضویت در زیست فن کشاورزی
عضویت در کانال زیست فن

استفاده از CRISPR-Cas9 و TALENها در تولید انواع جهش‌یافته حبوبات برای مطالعه ریزRNAها

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن