اخباربیوتکنولوژی جلبکبیوتکنولوژی صنعتی

استفاده بهینه از توده‌ های سمی جلبک

توده‌های سمی جلبک اثرات مخربی برای محیط زیست دارند. اخیراً محققان به‌دنبال توسعه روش‌هایی در جهت استفاده بهینه از مواد شیمیایی تولید شده توسط این توده‌ها هستند. این مواد می‌توانند در درمان بیماری‌ها تأثیرگذار باشند و به‌دنبال آن اثرات مثبتی بر زندگی و سلامت انسان داشته باشند.
جک پری در مجله‌ای از ژورنال Providence گزارش داد که متیو برتین -استادیار زیست‌پزشکی و داروسازی در دانشگاه (Rhode Island (URI- با شرکت بیوتکنولوژی Biosortia Pharmaceuticals Inc، برای مطالعه در مورد مواد شیمیایی تولید شده توسط توده‌های میکروجلبک همکاری می‌کند.


بر اساس اخبار منتشر شده از دانشگاه URI، وی در حال بررسی این مسئله است که آیا مواد شیمیایی تولید شده می‌توانند باعث کاهش التهابات عصبی که عامل اصلی پیشرفت بیماری‌هایی مانند آلزایمر و پارکینسون است، شوند.

دکتر برتین با انتشار بیانیه‌ای گفت: “من همیشه به مواد شیمیایی تولید شده توسط توده‌های مضر جلبک به‌ ویژه به‌عنوان شیمی‌درمانی علاقه داشته‌ام. اما فراتر از این سیانوتوکسین‌ها، من معتقدم که تعداد بسیاری از مواد شیمیایی موجود در جهان میکروبی می‌توانند در درمان بیماری‌های مختلف از دیابت تا آلزایمر مفید باشند. این ترکیبات ممکن است درمان بلوک‌های بعدی بیماری عصبی را فراهم کنند.”

طبق اعلام انجمن آلزایمر، حدود ۵/۸ میلیون امریکایی در رده‌های سنی مختلف در حال حاضر با زوال عقل ناشی از بیماری آلزایمر زندگی می‌کنند. در همین حال، طبق گفته بنیاد پارکینسون، بیماری پارکینسون تا سال ۲۰۲۰ بر ۹۳۰ هزار آمریکایی تأثیر خواهد گذاشت.

دکتر برتین چندین سال است که مشغول مطالعه توده‌های جلبک است و از دو ماه پیش همکاری جدید با شرکت داروسازی Biosortia در جهت مطالعه‌ مواد شیمیایی تولید شده توسط این توده‌های جلبکی را شروع کرده است. رایلی کرک -دانشجوی فارغ‌التحصیل دانشکده داروسازی- به همراه برخی از دانشجویان با او همکاری می کند.

شرکت داروسازی Biosortia توانسته است صدها ترکیب شیمیایی برداشت شده از توده‌های جلبک را برای مطالعه در اختیاردانشگاه URI قرار دهد. دکتر برتین و خانم کرک ترکیبات را غربال و جداسازی کردند. دکتر برتین ضمن تأکید بر اینکه این مطالعه واقعاً در مراحل ابتدایی است، اظهار امیدواری می‌کند. وی گفت: “ما صدها نوع از مواد شیمیایی را آزمایش کردیم و تعداد مواد زیاد شده است. بسیاری از این مخلوط‌ها باعث کاهش التهاب در رده سلولی می‌شوند.”

بر اساس خبر جدید منتشر شده توسط دانشگاه URI، این مواد شیمیایی بیشتر برای جداسازی ترکیبات منفرد در جهت آزمایش‌های بیشتر خالص‌سازی می‌شوند. همچنین وی افزود: “به دنبال مطالعات بیشتر، این ضد التهاب‌های امیدوارکننده را مورد بررسی قرار می‌دهیم و امیدواریم در آینده نزدیک تأثیر این مواد بر حیوانات مورد آزمایش قرار گیرد.”

۵/۵ - (۲ امتیاز)
توسط
Algae Industry Magazine
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن