مهندسی ژنتیک

استفاده از سوئیچ ژنی Cre-lox برای محدودکردن بیان ژن Bt در بافت‌های سبز برنج

✅دانشمندان دانشگاه ژی ژیانگ و انستیتو ملّی تحقیقات برنج چین، سوئیچ ژنی موسوم به Cre-lox را طوری دست‌کاری کرده‌اند تا بتواند بیان پروتئین Bt در بافت‌های سبز برنج را محدود کند. آن‌ها برای این کار از دو کاست که یکی برچسب «کلید» و دیگری برچسب «قفل» داشت، استفاده کرده‌اند.


?کاست کلید، حاوی یک آنزیم رکامبیناز Cre مستقر در هسته است که توسط پروموتر ویژه بافت‌های سبز به نام rbcS، تحریک می‌شود، درحالی‌که کاست قفل، دارای یک ترمیناتور یا پایان‌دهنده به نام NosT است که از آن برای مسدود کردن بیان ژن موردنظر از طریق پیوند دو سایت loxP استفاده می‌شود.

?سیستم سوئیچ ژن وقتی‌که این دو کاست به برنج وارد شوند، کامل می‌شود. رکامبیناز Cre کاست کلید، ژن loxP-NosT در کاست قفل را قطع کرده و GOI را در بافت‌های سبز، باز می‌کند اما آن را در پرده داخلی آندوسپرم قفل نگه می‌دارد.

?این سیستم در مقاله‌هایی درباره بیان eYFP و Bt مورد بررسی قرار گرفته است. به گفته محققین، وجود eYFP و Cre در قسمت‌های سبز گیاه برنج ازجمله برگ، غلاف، ساقه و پوسته گیاه به اثبات رسید، اما در ریشه، بساک یا دانه‌های دورگه، eYFP که سوئیچ ژن آن‌ها کنترل‌شده است، مشاهده نشد.

?گفتنی است در این تحقیق، غیر از بیان محدودشده پروتئین Bt در برنج هیبرید، مشخص شده است که این برنج در برابر آفات کرم ساقه خوار برنج و پروانه leaffolder مقاوم است.

?ترجمه: مریم باورساد

#مهندسی_ژنتیک

☑️لینک خبر
☑️لینک مقاله
☑️عضویت در زیست فن کشاورزی
☑️عضویت در کانال زیست فن

استفاده از سوئیچ ژنی Cre-lox برای محدودکردن بیان ژن Bt در بافت‌های سبز برنج – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن