بیوتکنولوژی پزشکی

استفاده از نانو ذرات برای تشخیص ویروس های مهلک

استفاده از نانو ذرات برای تشخیص ویروس های مهلک - اخبار زیست فناوری استفاده از نانو ذرات برای تشخیص ویروس های مهلک

✅همانند تمام عوامل بیماری زای دیگر، هرچه نوع ویروسی که موجب عفونت شده است زودتر شناسایی شود, درمان بیماری حاصل از آن کارآمدتر خواهد بود. تِست هایی که هم اکنون برای تشخیص ویروس ها مورد استفاده قرار میگیرند دقیق هستند اما به زمان زیادی و یا به افراد متخصص خاص نیاز دارند.


محققان موفق به ایجاد سیستمی متشکل از 2 نوع نانو ذره شده اند که می تواند به سرعت و با دقت بالا وجود ویروس ابولا و یا آنفولانزایH7 را تشخیص دهد. یکی از نانو ذرات، AuNPs میباشد که حامل پروب هایی است که از نمونه های ویروسی که قرار است تست شود مشتق شده است. نانو ذرات بعدی UCNPs هستند که با برخورد به لیزر قرمز, نور سبز را از خود منتشر می کنند. این نانو ذرات به پروب های اختصاصی ویروس ابولا و یا آنفولانزای H7 متصل می باشد.

نحوه عملکرد این سیستم به این شکل است که اگر ویروس آنفولانزایH7 و یا ابولا در نمونه ها حضور داشته باشند, دو نوع نانو ذره گفته شده با هم بر هم کنش کرده, مانع از نشر نور سبز از UCNPs می شود. این فر آیند زمان کمی طول میکشد (مثلا در مورد ویروس آنفولانزا 2 ساعت زمان میبرد) و میتواند کمّی نیز بشود.

محققان با قرار دادن ۲ نوع نانو ذره مذکور بر روی یک بستر حاوی حفره های نانویی توانستند میزان دقت این سیستم را تا یک فمتو مولار افزایش بدهند. این دقت برای درمان ویروس ابولا بسیار حیاتی است.

تمرکز تیم تحقیقاتی بیشتر بر روی سیستمی است که بتواند همه ی تیپ های ویروس آنفولانزا را به صورت همزمان تشخیص دهد.

ترجمه: مرتضی احمدزاده

☑️ لینک خبر
☑️ عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
☑️ عضویت در کانال زیست فن

استفاده از نانو ذرات برای تشخیص ویروس های مهلک – اخبار زیست فناوری

برچسب‌ها
نمایش بیشتر

علی چوپانی

بیش از 4 سال است که در کنار دیگر دوستان در مجموعه زیست‌فن هستم. زیست شناسی خوندم ولی به خاطر علاقه خودم به وب و سئو در حال حاضر مدیریت سایت زیست‌فن و نظارت بر سئوی محتواهای تولیدی در زیست‌فن رو به عهده دارم. اینجا خانه‌ی ماست، به ما سر بزنید!

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ دو = سـه

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن