خانه بیوتکنولوژی پزشکی اصلاح ژن‌های پیری در موش‌های صحرایی

اصلاح ژن‌های پیری در موش‌های صحرایی

0
0
133
اصلاح ژن‌های پیری در موش‌های صحرایی - اخبار زیست فناوری

✅ افزایش بیان یک پروتئین که تنظیم­ کننده هوموستاز کلسیم در نورون­های هیپوکامپ است، می­تواند به­ طور ایمن و موثری از اختلالات حافظه ناشی از پیری در موش­های صحرایی جلوگیری کند و هم­چنین بیان ژنی را که بر اثر پیری تغییر یافته اصلاح نماید.


? (FK506-binding protein 12.6/1b (FKBP1b یک تنظیم کننده منفی کلسیم است که افزایش بیان آن در بخش هیپوکامپ مغزی، اختلالات حافظه ناشی از پیری و اختلال در تنظیم کلسیم نورونی را اصلاح می‌نماید.

? تیمار طولانی ­مدت (۱۹ ماهه) و کوتاه­ مدت (۱۳ ماهه) موش­های پیر، از طریق میکرواینجکشن حامل­های ویروسی بیان­ کننده ژن FKBP1b به­ منظور افزایش ­بیان پروتئین FKBP1b، و بررسی پروفایل بیانی آن­ها نشان داد که با این تیمارها، سطح بیان بیش از ۸۰۰ ژن (حدود ۳۷ درصد از ژن­های مرتبط با پیری) که تحت تاثیر پیری هستند به سطوح بیانی مشابه با موش­های جوان تیمار نشده با این پروتئین، برمی‌گردد.

? نتایج این مطالعه نشان می‌دهد که بین میزان بیان FKBP1b و اثرات پیری رابطه معکوس وجود دارد و این رابطه معکوس بین اثرات پیری و این پروتئین ناشی از کمبود FKBP1b است. بر طبق این تحقیق ژن­هایی که در اثر پیری کاهش بیان پیدا می‌کنند و با بیان پروتئین FKBP1b بیان آن‌ها اصلاح می‌گردد، عمدتا با گروه­های ساختاری مختلف مغز از جمله اسکلت سلولی، کانال­های غشایی و مناطق خارج سلولی مرتبط هستند. به عکس، ژن­هایی که در اثر پیری افزایش بیان پیدا کرده‌اند و FKBP1b باعث اصلاح آن­ها نمیگردد، اصولا با ساختارهای ریبوزومی، لیزوزومی و التهابی گلیالی نورونی در ارتباط هستند.

? ایمونوهیستوشیمی کم شدن ساختارهای میکروتوبولی عصبی ناشی از پیری و اصلاح و ترمیم آن­ها به واسطه FKBP1b را تأیید می‌نماید. در اصل، ژن­های بازسازی شده، یک شبکه ژنومی جدید را ایجاد می‌کنند که یکپارچگی ساختار عصبی در هیپوکمپ را تنظیم می‌کنند. این نتایج نشان می‌­دهد که اصلاح کمبود FKBP1b ممکن است راه جدیدی برای مقابله با از دست رفتن حافظه مربوط به پیری باشد.

? ترجمه: مهسا عالمی

 لینک خبر

✅ لینک مقاله

 عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی

 عضویت در کانال زیست فن

اصلاح ژن‌های پیری در موش‌های صحرایی – اخبار زیست فناوری

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده R.Khaleghi
بارگذاری بیشتر در بیوتکنولوژی پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

بررسی کنید

اثر ژن سرکوب‌کننده توموری بر روی بقای ملانوما

✅ از صدها ژنی که می‌توانند در ملانوما جهش‌یافته باشد، تنها تعداد کمی از آن‌ها ممکن است در …