زیست شناسی سامانه ها

اعطای مدال طلا به Jens Nielsen برای تحقیقات در زمینه سیستم بیولوژی

آکادمی علوم سلطنتی سوئد در یک مراسم پرمخاطب به Jens Nielsen سرپرست علمی مرکز بنیاد Novo Nordisk دانشگاه فنی دانمارک، مدال طلا هدیه داد. این مدال برای تحقیقات نوآورانه وی در زمینه سیستم بیولوژی ارائه شده است. این آکادمی با تصمیم خود مبنی بر تحقیق در زمینه سیسیتم بیولوژی و مهندسی نشان داد که چگونه بیوتکنولوژی جایگزین مناسبی برای مهندسی شیمی برای تولید مواد شیمیایی است.


طبق گفته این دانشمند، برای ایجاد سبک زندگی پایدار به تولید ترکیبات شیمیایی و محصولات مبتنی بر پروتئین به روش های زیستی نیاز است. یکی از زمینه های اصلی تحقیق این دانشمند توسعه کارخانه های سلولی کارآمد برای تولید پایدار سوخت و مواد شیمیایی است. که این برای تولید مواد شیمیایی با ارزش بالا مانند ایزوپرونوئیدها می‌­تواند به عنوان مواد شیمیایی خوب و کالایی استفاده شوند که می‌­توانند به عنوان مواد اولیه در صنایع شیمیایی برای تولید پلیمر و سوخت های زیستی جدید پیشرفته مورد استفاده قرار گیرد.

امروزه کیسه‌های پلاستیکی، اسباب بازی‌ها، داروهای سرطانی، مواد سوختی و غذایی از مواد شیمیایی بر اساس روغن استخراج شده از گیاهان تولید می‌شوند. اما این شیوه تولید باعث کاهش منابع طبیعی و افزایش انتشار دی اکسید کربن می‌شود. بنابراین، محصولات باید با استفاده از فرآیندهای بیوتکنولوژی پایدار تولید شوند.

دستیابی به این امر مستلزم یک تلاش گسترده در زمینه بیوتکنولوژی صنعتی است. مرکز بنیاد نوو نوردیکس برای پایداری زیستی (DTU Biosustain) اولین مرکز تحقیقات بین رشته‌ای در زمینه پایداری است.

هدف اصلی این مرکز نوآوری که در سال ۲۰۱۱ تأسیس شده است آن است که دانش و فناوری جدیدی را که می تواند از تغییرات صنعت پتروشیمی به یک صنعت پایدارتر زیستی، که در آن مواد شیمیایی با استفاده از بیوتکنولوژی با استفاده از میزبان میکروبی تولید می‌شود، پشتیبانی کند.

دانشمندان این مرکز تلاش می‌کنند تا تنوع شیمیایی محصولات را با استفاده از اطلاعات ژنتیکی میکروب‌هایی که نمی‌توان آن‌ها را در آزمایشگاه کشت داد، افزایش دهند و با استفاده از آن در موجودات زنده مدل سازی کنند. این دانشکده قصد دارد تا یک رهبر جهانی در طراحی، ساخت و راه اندازی کارخانه های سلولی باشد که نتیجه آن تغییر به سمت جامعه پایدار است.

لینک خبر

Rate this post
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن