بیوتکنولوژی پزشکیبیوتکنولوژی دارویی

افزایش امید به زندگی با پیوند بافت فریز شده‌ی تخمدان

✅بافت فریز شده‌ی تخمدان را می‎‌توان پس از سال‌ها نگهداری، در بدن بیمارسرطانی بهبود یافته کاشت و به او شانس شروع دوباره‌ی یک زندگی را داد.


?این پیوند توسط دکتر Oktay و تیم وی برای اولین بار در نیویورک انجام شد که به تازگی در آن از یک ربات جراحی به نام Da vinci نیز استفاده می‌شود. آن‌ها روش حفظ باروری را برای زنان جوان با تشخیص سرطان و در خطر ناباروری همیشگی، بسط دادند چراکه درمان‌ سرطان‌های بدخیم سبب القای یائسگی و همچنین ناباروری می گردد. نشانه‌ی موفقیت این روش تولد ۹۰ نوزاد از اوایل سال ۲۰۰۰ است.

?بیمارانی که دوزهای بالای داروهای شیمی درمانی و یا پرتو درمانی را دریافت می‌کنند تقریبا تمامی تخمک‌های خود را از دست می‌دهند. پیش از آغاز فرآیند درمان سرطان یکی از تخمدان‌ها که حاوی همه تخم‌های نابالغ است، برداشته شده و فریز می‌شود. در سال ۲۰۰۷ دکتر Oktay بخش‌های مهم تخمدان برداشته شده‌ی یک بیمار را که با فریز شدن حفظ شده بود، به قطعات بسیار نازکی برش داد. برش‌ها با یک ماده‌ی محافظ مانند دی متیل سولفوکسید یا DMSO گرفته شدند تا مانع شکل‌گیری کریستال‌ در سلول شود.

?به گفته‌ی Oktay لزومی برای فریز تمام تخمدان وجود ندارد چراکه تخمک‌های نابالغ بر روی سطح هستند و با برداشت لایه‌ی رویی می‌توان از آن برش‌های کوچک تهیه کرد. هر تکه نهایتا در یک اتاق نیتروژن قرار داده می‌شود و درجه حرارت به آهستگی تا ۱۴۰- درجه سانتیگراد یا ۲۲۰ درجه فارنهایت کاهش می‌یابد تا هیچ گونه شوکی به سلول‌ها وارد نشود. نمونه‌های یخ زده تا مدت محدودی بدون حیات باقی می‌مانند و هنگامی‌که زنان آمادگی پذیرش آن‌ها را داشته باشند، گرم شده و حیات خود را از سر می‌گیرند.

?این روش برای زنانی که دچار سرطان هستند،تقریبا کامل و حاصل سال‌ها تلاش می‌باشد. اضافه شدن ربات Da vinci به این روش کاملا جدید است و اجازه می‌دهد که برش‌های بافتی به واسطه‌ی بازوهای آن در بدن بیمار قرار داده شوند. پزشکان باروری در سراسر جهان مدت‌هاست نشان داده‌اند که این تکنیک برای زنانی با سایر شرایط پزشکی که درمان‌های ناتوان کننده دارند یا زنانی که می‌خواهند با تأخیر صاحب فرزند شوند، نیز امکان پذیر می‌باشد.

?مترجم: مژگان برات‌زاده

☑️لینک خبر

☑️عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی

☑️عضویت در کانال زیست فن

افزایش امید به زندگی با پیوند بافت فریز شده‌ی تخمدان – اخبار زیست فن

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن