سوخت زیستیمهندسی ژنتیکمهندسی متابولیک

افزایش بهره وری باکتری توسط مهندسان شیمی

به گفته محققان در مجله Nature Biotechnology، بازده تولید گلوکاریک اسید، ماده تشکیل دهنده مواد شیمیایی همچون نایلون ها و مواد شوینده، افزایش یافته است. این تبدیل ژنتیکی می تواند در باکتریهای دیگر برای تولید محصولاتی جدید نیز به کار رود.


محققان در تلاش اند تا با مهندسی میکروب ها، محصولات پیچیده تر شامل مواد دارویی و سوخت های زیستی را تولید نمایند. این روش معمولاً نیازمند اضافه کردن ژن هایی است که آنزیم های کاتالیزکننده هر مرحله از سنتز کلی را رمزگذاری می کنند. در بسیاری از موارد این روش نیازمند از کارانداختن مسیرهای رقابتی موجود در سلول است. زمان بندی این روش بسیار مهم است، چرا که از طرف دیگر مسیرهای رقابتی برای رشد سلول ضروری هستند و از کار انداختن شان باعث محدودکردن جمعیت سلول ها می شود و در نتیجه سلول، محصول مورد نظر را به اندازه کافی تولید نخواهد کرد.

آزمایشگاه Prather قبلاً به مهندسی باکتری E.Coli برای تولید گلوکاریک اسید به وسیله اضافه کردن ۳ ژن گرفته شده از مخمر، موش ها و سویه ای باکتریایی به نام Pseudomonas Syringae پرداخته اند. با استفاده از این ۳ ژن، باکتری ها ترکیبی به نام گلوکز ۶ فسفات را به گلوکاریک اسید تبدیل می نمایند. گلوکز ۶ فسفات ترکیبی واسط در یک مسیر متابولیکی مهم است که گلوکز را تجزیه می کند و به انرژی مورد مصرف سلول ها برای رشد و تکثیر تبدیل می نماید.

برای تولید مقادیر زیادی از گلوکاریک اسید، دانشمندان باید به دنبال راهی برای از کارانداختن مسیر تجزیه گلوکز بودند تا گلوکز ۶ فسفات به مسیر متابولیکی جایگزین منتقل شود. البته آنها باید به زمان ازکارانداختن توجه می کردند تا جمعیت سلولی به اندازه ای باشد که مقدار قابل توجهی گلوکاریک اسید را تولید نماید. از همه مهم تر آن ها به دنبال راهی بودند تا بدون اضافه کردن مواد شیمیایی جدید یا عوض کردن شرایط فرآیند، به این مهم دست یابند.

ایده اصلی متوقف کردن خودکار رشد سلول در میانه روند تولید است؛ به گونه ای که تمامی تمرکز قند باقیمانده بر تولید گلوکاریک اسید باشد.

ترجمه : حمید تولیتی

لینک مقاله
لینک خبر

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن