سوخت زیستیمهندسی زیست فرایندمهندسی متابولیک

افزایش تولید لیپید در مخمر Yarrowia lipolytica به کمک مهندسی متابولیسم

امروزه تجاری سازی تولید سوخت های زیستی از منابع قندی، به کمک میگروارگانیسم ها، یکی از چالش های پیش روی بشر است. یکی از مشکلات عمده ای که در این راه وجود دارد، نرخ و بازدهی پایین تولید این گونه سوخت هاست. علاوه بر آن منابع اولیه این سوخت ها، می تواند منجر به بروز بحران در صنایع غذایی و کشاورزی شود. محققان در صددند که به کمک میگروارگانیسم های مناسب و اصلاح آن ها از طریق مهندسی متابولیسم، بر این مشکلات فائق آیند.


اخیرا محققان دانشگاه MIT، توانستند با اصلاح مخمر Yarrowia lipolytica، که یک مخمر روغنی و پرکاربرد است، بازدهی تولید لیپید در این مخمر را ۳۰% افزایش دهند.

محققان با بررسی مسیرهای متابولیکی فرآیند گلیکولیز و مدلسازی آن متوجه شدند که با تبدیل بیشتر NADH به NADPH، لیپید بیشتری حاصل می شود.

برای این منظور، ۱۲ مسیر متابولیکی اصلاح شد و هر کدام از این مسیرهای اصلاح شده، به طور مجزا آزمایش شدند. در نهایت مشاهده شده که ترکیب دو تا از آن ها، منجر به بیشترین بازدهی در تولید لیپید می شود.

در تخمیر گونه های اصلاح شده به اکسیژن کمتری نیاز است. بنابراین علاوه بر افزایش راندمان تولید لیپید، نیاز به اکسیژن کمتر می شود. در نتیجه، فرآیند هوادهی تسهیل می گردد.

محققان در تخمیر نیمه پیوسته، توانستند به ازای یک کیلوگرم گلوکز، به ۲۸۰ گرم لیپید دست یابند که سابقا این مقدار ۱۸۴ گرم بوده است. محققان معتقدند که با اصلاحات صورت گرفته، از ۷۵ % ظرفیت این مخمر در تولید لیپید،استفاده شده است.

ترجمه: سینا سلطانی

لینک خبر
لینک مقاله

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن