بیوتکنولوژی صنعتیبیوتکنولوژی محیط زیستبیوتکنولوژی میکروبیفناوری های همگرا

افزایش تولید لیپید در مخمر Yarrowia lipolytica به کمک مهندسی متابولیسم

افزایش تولید لیپید در مخمر Yarrowia lipolytica به کمک مهندسی متابولیسم - زیست فن - زیست فناوری افزایش تولید لیپید در مخمر Yarrowia lipolytica به کمک مهندسی متابولیسم

✅امروزه تجاری سازی تولید سوخت های زیستی از منابع قندی، به کمک میگروارگانیسم ها، یکی از چالش های پیش روی بشر است. یکی از مشکلات عمده ای که در این راه وجود دارد، نرخ و بازدهی پایین تولید این گونه سوخت هاست. علاوه بر آن منابع اولیه این سوخت ها، می تواند منجر به بروز بحران در صنایع غذایی و کشاورزی شود. محققان در صددند که به کمک میگروارگانیسم های مناسب و اصلاح آن ها از طریق مهندسی متابولیسم، بر این مشکلات فائق آیند.


اخیرا محققان دانشگاه MIT ، توانستند با اصلاح مخمر Yarrowia lipolytica ، که یک مخمر روغنی و پرکاربرد است، بازدهی تولید لیپید در این مخمر را30 % افزایش دهند.

محققان با بررسی مسیرهای متابولیکی فرآیند گلیکولیز و مدلسازی آن متوجه شدند که با تبدیل بیشتر NADH به NADPH، لیپید بیشتری حاصل می شود.

برای این منظور، 12 مسیر متابولیکی اصلاح شد و هر کدام از این مسیرهای اصلاح شده، به طور مجزا آزمایش شدند. در نهایت مشاهده شده که ترکیب دو تا از آن ها، منجر به بیشترین بازدهی در تولید لیپید می شود.

در تخمیر گونه های اصلاح شده به اکسیژن کمتری نیاز است. بنابراین علاوه بر افزایش راندمان تولید لیپید، نیاز به اکسیژن کمتر می شود. در نتیجه، فرآیند هوادهی تسهیل می گردد.

محققان در تخمیر نیمه پیوسته، توانستند به ازای یک کیلوگرم گلوکز، به 280 گرم لیپید دست یابند که سابقا این مقدار 184 گرم بوده است. محققان معتقدند که با اصلاحات صورت گرفته، از 75 % ظرفیت این مخمر در تولید لیپید،استفاده شده است.

بخوانید  مخمر و جایگزین های سوخت جت و بنزین

ترجمه: سینا سلطانی

☑️لینک خبر
☑️لینک مقاله
☑️عضویت در کانال زیست فن
☑️️عضویت در زیست فن میکروبی صنعتی محیط زیست

افزایش تولید لیپید در مخمر Yarrowia lipolytica به کمک مهندسی متابولیسم

برچسب‌ها
نمایش بیشتر

علی چوپانی

بیش از 4 سال است که در کنار دیگر دوستان در مجموعه زیست‌فن هستم. زیست شناسی خوندم ولی به خاطر علاقه خودم به وب و سئو در حال حاضر مدیریت سایت زیست‌فن و نظارت بر سئوی محتواهای تولیدی در زیست‌فن رو به عهده دارم. اینجا خانه‌ی ماست، به ما سر بزنید!

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 + سـه =

دکمه بازگشت به بالا
بستن