بازنشرکود زیستی و همزیست‌ها

افزایش تولید محصولات ارگانیک با کودهای زیستی محققان کشور

یکی از شرکت‌های دانش بنیان با حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی موفق به تولید کود زیستی نیتروژنه شد که به گفته آنها استفاده از این نوع کودها موجب کاهش مصرف کودهای شیمیایی و در نهایت تولید محصولات ارگانیک می‌شود.


به گزارش ایسنا، نیکو مشتاقی، مجری این طرح گفت: کود زیستی نیتروژنه از نظر کمی و کیفی بدون آسیب رساندن به اکوسیستم مزرعه و همچنین تقویت حاصل‌خیزی و باروری خاک و تأمین نیازهای غذایی سالم و غنی‌تر، باعث افزایش محصولات کشاورزی و برداشت بیشتر به دور از آلوده‌سازی زیست‌بوم می‌شود.

وی، دارا بودن میکروارگانیسم و نوعی باکتری، تثبیت نیتروژن، تأمین ازت گیاه و حاصلخیزی خاک را از مزایای کودهای زیستی نام برد و ادامه داد: از این رو مصرف این نوع کودها در کنار کودهای شیمیایی باعث کاهش مصرف کودهای شیمیایی می‌شود و این در حالی است که استفاده از کود زیستی بین کشاورزان مقوله شناخته شده‌ای نیست و آنها همچنان تمایل بیشتری به سمت کودهای شیمیایی دارند از این رو کاربردی شدن این نوع کودها در مزارع نیازمند فرهنگ‌سازی دارد.

وی ادامه داد: کود زیستی موجود زنده‌ای است که پس از ورود به خاک، ابتدا باید تکثیر شود و بعد اثر مثبت داشته باشد و این مسئله زمان‌بر است اما کشاورز می‌خواهد زود به نتیجه برسد که امیدواریم با برنامه‌های ترویجی و فرهنگ‌سازی به سمت استفاده بیشتر از این کودها حرکت کنیم.

مجری این طرح تاکید کرد: وقتی استفاده از کود شیمیایی را کاهش دهیم انباشتگی مواد شیمیایی در گیاه کاهش پیدا یافته و گیاه به سمت محصول ارگانیک حرکت می‌کند که این در نتیجه استفاده از کودهای زیستی اتفاق خواهد افتاد.

مشتاقی با اشاره به تولید و فروش این کود زیستی گفت: شرکت از مرحله پایلوت عبور کرده و در مسیر صنعتی شدن است اما هنوز به سهم خاصی از بازار نرسیده‌ایم چون تولیدات ما در فاز انبوه نیست و برای رسیدن به این مرحله نیاز به سرمایه‌گذاری داریم.

وی با اشاره به دریافت تسهیلات از صندوق نوآوری و شکوفایی خاطرنشان کرد: این تسهیلات خیلی به ما کمک کرد چرا که نقدینگی ما بسیار پایین بود. همه اعضای شرکت ما را اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها تشکیل داده‌اند و چون سرمایه لازم را نداشتیم تسهیلات صندوق به ما کمک کرد تا مطالعات خود را ادامه دهیم.

مشتاقی درباره چشم‌انداز تحقیقاتی این شرکت اظهار کرد: تنوع سبد کالایی و رسیدن به حداقل ۵ یا ۶ نوع محصول در دستور کار شرکت است که نیاز به سرمایه‌گذاری و سرمایه در گردش داریم چون بازار کشاورزی بیشتر مبتنی بر فروش اقساطی است و به همین دلیل ما نیاز به سرمایه داریم.

مشتاقی درباره میزان برابری این محصول با مشابه خارجی، با بیان اینکه این کود از کشورهای استرالیا، چین، هند و اسپانیا وارد کشور می‌شود، گفت: تاکنون با خیلی از کشت و صنعت‌های کشور کار کرده و محصول ما را استفاده کرده‌اند که خوشبختانه از کیفیت محصول راضی بودند.

منبع
ایسنا
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن