بیوتکنولوژی پزشکیسرطان

شیوع جهانی سرطان رو به افزایش است

به گزارش محققان در نقاط مختلف دنیا، تعداد موارد ابتلا به سرطان در سال‌های 2006 تا 2016 در حدود یک‌سوم برابر آنچه قبلا وجود داشت، افزایش یافته است. این افزایش عمدتاً به دلیل افزایش جمعیت جهانی و بالا رفتن سن و سال جوامع است.


دانشمندان می‌گویند 2/17 میلیون مورد سرطان و 9/8  میلیون مرگ‌ومیر بر اثر سرطان در سال 2016 ثبت گردیده که رقم قابل‌توجهی است. گرچه در استرالیا، میزان سرطان به تدریج افزایش یافته، اما میزان مرگ‌ومیر اندکی کاهش‌یافته است. پژوهشگران در این خصوص بیان داشته‌اند که سرطان پوست، پروستات، روده بزرگ و مقعد در سال 2016 از رایج‌ترین انواع سرطان‌ها در میان استرالیائی‌ها بوده اند. به‌علاوه آمارها نشان می‌دهند که سرطان‌های ریه، کولون، مقعد و پروستات، کشنده‌ترین سرطان‌ها بوده‌اند.

پیری و رشد جمعیت به‌طور کلی موجب افزایش موارد سرطان در بین سال‌های 2006 تا 2016 شده است. البته در این خصوص تفاوت‌های قابل‌توجهی بین کشورهای مختلف از لحاظ میزان شیوع این بیماری و مرگ مرتبط با آن وجود دارد.

سؤالی که پیش می‌آید اهمیت انجام این تحقیقات است. لازم است بدانیم که ارزیابی تأثیر سرطان درگذر زمان ‌بر جامعه، می‌تواند به شکل‌گیری تصمیمات سیاسی، تخصیص منابع و متمرکز نمودن پژوهش‌های دیگر بر این عرصه کمک کند.

در این پژوهش ها که از لحاظ طراحی یک تحلیل سیستماتیک بود؛ میزان بروز سرطان، نرخ مرگ‌ومیر و ناتوانی‌های مربوط به آن در 195 کشور و منطقه‌ی مختلف، با تمرکز بر تغییرات دهه گذشته (2006-2016) مورد ارزیابی قرار گرفت. این مطالعه توسط کریستینا فیتزماوریس از موسسه‌ی ارزیابی و سنجش سلامت دانشگاه واشنگتن، سیاتل و همکارانش از جامعه‌ی جهانی سرطان انجام شده است.

2/17 میلیون مورد سرطان در سال 2016 در سراسر جهان ثبت شد که 9/8 میلیون نفر از مبتلایان فوت نمودند.
با افزایش سن در جامعه، سرطان در بازه‌ زمانی بین سال‌های 2006 تا 2016، 28 درصد افزایش یافته است.
نتایج نشان داده است که شایع‌ترین سرطان برای مردان و زنان به ترتیب سرطان پروستات و سرطان سینه بوده است.

اما این تحقیق با محدودیت‌هایی نیز همراه بوده است. به عنوان مثال آمارهای بررسی شده می‌توانند به‌طور گسترده‌ای متفاوت باشند. لذا محققان کوشیده‌اند تا در جمع‌آوری داده‌ها، از طریق گسترش و برقراری دستگاه‌ها و دفاتر ثبت‌نام سرطان، نظرسنجی‌های بهداشتی و سایر دستگاه‌های اطلاعاتی بهبود ایجاد کنند.

در پایان این تحقیقات آن ها اعلام کردند که جهت برنامه‌ریزی و کنترل سرطان، سرمایه‌گذاری‌های استراتژیک به‌منظور بنا نهادن زیرساخت‌های جهانی این بیماری وسایر بیماری‌های غیرقابل پیشگیری دیگر، ضروری هستند.

گفتنی است نتایج مطالعه فوق، در نشریه JAMA منتشر شده اند.

? ترجمه: آزاده داودی

☑ منبع: JAMA

☑ لینک: DOI: 10.1001/jamaoncol.2018.2706

برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن