بیوتکنولوژی کشاورزی

افزایش عملکرد گیاهان با پپتیدهای طبیعی

✅ شرکت Micropep Technologies اخیراً یک تکنولوژی جدید در سطح مولکولی برای افزایش رشد و مقاومت گیاهان معرفی کرده است. هزینه این پروژه بالغ بر ۴ میلیون یورو است که توسط دو سرمایه‏گذار جدید به نام‌های “Sofinnova Partners”، بزرگ‌ترین صندوق بیوتکنولوژی صنعتی در جهان، و Irdi Soridec Gestion تأمین شده است.


?این تکنولوژی که تحت عنوان miPEP مطرح است، در واقع باعث افزایش مولکول‏های میکروRNA می‌شود که در افزایش تنظیم بیان ژن‏ها دخیل هستند. مولکول‏های میکروRNA نوعی RNA تک رشته‏ای هستند و طولی در حدود ۲۱ نوکلئوتید دارند. این مولکول‏ها با مسدود کردن مولکول‌های mRNA که منجر به تولید یک پروتئین خاص می‌شوند، در تنظیم بیان ژن‏ها نقش دارند.

?این شرکت با تولید این نوع پپتیدها و انتقال آن به گیاهان، دریافتند که سطح تولید برخی میکروRNAها در گیاه افزایش یافته که نهایتاً منجر به کاهش تولید عوامل رونویسی، پروتئین‏هایی که در بیان ژن‏ها نقش کلیدی دارند، می‌شوند. محققان بر این باورند که با استفاده از این تکنولوژی در کشاورزی، می‏توان مشکلات رایج را با تنظیم «موقت» برخی از ژن‌های کلیدی حل کرد.

? هم‌اکنون این تکنولوژی در وسعت بالا در حال توسعه و تولید است. شرکت Micropep Technologies این مولکول‏ها را از دو طریق سنتز شیمیایی و تولید زیستی در باکتری‏ها یا مخمر‏ها تولید می‌کند.

? لازم به ذکر است که روش‌های این تکنولوژی مشابه با روش استفاده از پپتیدها با روش RNA تداخلی (RNA interference) برای خاموشی ژن‏های گیاهی است. این روش اخیراً معرفی شده است و تحت عنوان RNAgri نام دارد که می‏تواند ژن‏های منفرد در سلول‏های گیاهی را خاموش کند. به‌علاوه، اخیراً یک مطالعه در استرالیا نشان داده است که پپتیدهای CLE باعث تولید میوه‏های بزرگ در گیاه گوجه‏فرنگی می‏شوند. با این وجود هنوز معلوم نیست که کدام یک از روش‏های کنترل بیان ژن در سطح کشاورزی و مزرعه‏ای بهترین است، امّا روش ابداعی توسط شرکت Micropep Technologies می‏تواند یک راه مؤثر در افزایش عملکرد محصولات کشاورزی باشد.

#افزایش_محصول

?ترجمه: داور عابدینی

لینک خبر
عضویت در زیست فن کشاورزی
عضویت در کانال زیست فن

افزایش عملکرد گیاهان با پپتیدهای طبیعی – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن