بیوتکنولوژی کشاورزی

افزایش عملکرد گیاهان با پپتیدهای طبیعی

✅ شرکت Micropep Technologies اخیراً یک تکنولوژی جدید در سطح مولکولی برای افزایش رشد و مقاومت گیاهان معرفی کرده است. هزینه این پروژه بالغ بر 4 میلیون یورو است که توسط دو سرمایه‏گذار جدید به نام‌های “Sofinnova Partners”، بزرگ‌ترین صندوق بیوتکنولوژی صنعتی در جهان، و Irdi Soridec Gestion تأمین شده است.


?این تکنولوژی که تحت عنوان miPEP مطرح است، در واقع باعث افزایش مولکول‏های میکروRNA می‌شود که در افزایش تنظیم بیان ژن‏ها دخیل هستند. مولکول‏های میکروRNA نوعی RNA تک رشته‏ای هستند و طولی در حدود 21 نوکلئوتید دارند. این مولکول‏ها با مسدود کردن مولکول‌های mRNA که منجر به تولید یک پروتئین خاص می‌شوند، در تنظیم بیان ژن‏ها نقش دارند.

?این شرکت با تولید این نوع پپتیدها و انتقال آن به گیاهان، دریافتند که سطح تولید برخی میکروRNAها در گیاه افزایش یافته که نهایتاً منجر به کاهش تولید عوامل رونویسی، پروتئین‏هایی که در بیان ژن‏ها نقش کلیدی دارند، می‌شوند. محققان بر این باورند که با استفاده از این تکنولوژی در کشاورزی، می‏توان مشکلات رایج را با تنظیم «موقت» برخی از ژن‌های کلیدی حل کرد.

? هم‌اکنون این تکنولوژی در وسعت بالا در حال توسعه و تولید است. شرکت Micropep Technologies این مولکول‏ها را از دو طریق سنتز شیمیایی و تولید زیستی در باکتری‏ها یا مخمر‏ها تولید می‌کند.

? لازم به ذکر است که روش‌های این تکنولوژی مشابه با روش استفاده از پپتیدها با روش RNA تداخلی (RNA interference) برای خاموشی ژن‏های گیاهی است. این روش اخیراً معرفی شده است و تحت عنوان RNAgri نام دارد که می‏تواند ژن‏های منفرد در سلول‏های گیاهی را خاموش کند. به‌علاوه، اخیراً یک مطالعه در استرالیا نشان داده است که پپتیدهای CLE باعث تولید میوه‏های بزرگ در گیاه گوجه‏فرنگی می‏شوند. با این وجود هنوز معلوم نیست که کدام یک از روش‏های کنترل بیان ژن در سطح کشاورزی و مزرعه‏ای بهترین است، امّا روش ابداعی توسط شرکت Micropep Technologies می‏تواند یک راه مؤثر در افزایش عملکرد محصولات کشاورزی باشد.

#افزایش_محصول

?ترجمه: داور عابدینی

لینک خبر
عضویت در زیست فن کشاورزی
عضویت در کانال زیست فن

افزایش عملکرد گیاهان با پپتیدهای طبیعی – اخبار زیست فناوری

برچسب‌ها
نمایش بیشتر

علی چوپانی

بیش از 4 سال است که در کنار دیگر دوستان در مجموعه زیست‌فن هستم. زیست شناسی خوندم ولی به خاطر علاقه خودم به وب و سئو در حال حاضر مدیریت سایت زیست‌فن و نظارت بر سئوی محتواهای تولیدی در زیست‌فن رو به عهده دارم. اینجا خانه‌ی ماست، به ما سر بزنید!

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

− شـش = دو

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن