عفونت باکتریاییمهندسی ژنتیک

افزایش قرارگیری DNA باکتریایی در بسته های ویروسی

مطالعات جدید نشان می‌دهد که توانایی باکتری‌ها برای تبادل ژن‌ها در بین یک‌دیگر بیش‌تر از آن‌چه که قبلاً باور داشته‌اند، وجود دارد. چنین نسخه قوی و تکراری انتقال افقی ژن (HGT) توانایی دائمی باکتری‌ها را برای ایجاد تغییرات ژنتیکی، تطابق سریع با محیط‌های متنوع و بیان ژن‌های پراکنده مانند ژن‌های مقاومت به آنتی بیوتیک که عامل‌های کلیدی بقا هستند را نشان می‌دهد.


باکتریوفاژ‌ها، انگل‌های ویروسی هستند که در اکثر باکتری‌ها یافت می‌شوند و حامل کلیدی برای HGT هستند. فاژ‌ها از ماشین آلات تکثیر DNA میزبان باکتریایی خود استفاده می‌کنند تا DNA خود را رونویسی و درکپسید (پوشش پروتئینی ویروس) بسته بندی کرده که در نتیجه سلول‌های دیگر را آلوده می‌کنند.

طی این فرآیند، برخی از DNA‌های باکتریایی نیز ممکن است بسته بندی و انتقال داده شوند، اما تصور می‌شود این فرایند که Transduction نام دارد، نادر و تصادفی می‌باشد. در حال حاضر، دانشمندان یک حالت از Transduction را نشان دادند که با فرکانس ۱۰۰۰ برابر بیش تر از قبل دیده شده است.

آن‌ها به مطالعه استافیلوکوکوس اورئوس آلوده به پروفاژ (ژنوم فاژ که به درون ژنوم باکتری وارد شده)، پرداختند و یافته‌ها حاکی از آن بود که پروفاژ از کروموزوم باکتری تا اواخر دوره حیات ویروس جدا نمی‌شود. در نهایت، DNA فاژ درحالی­که هنوز درون ژنوم باکتریایی قرار دارد تکثیر شده و DNA ویروسی و باکتریایی درون کپسید بسته بندی می‌‌شوند.

از آنجا که فاژ کپسید خود را با DNA تا جایی که به طور فیزیکی جا داشته باشد، پر می‌کند، DNA باکتری مجاور نیز در کپسید گنجانده می‌شود. دانشمندان دریافتند که باکتری‌ها اغلب دارای ژن‌هایی برای ویروسی شدن و مقاومت آنتی بیوتیکی هستند که نزدیک به جایگاه­‌های تخریب ویروس قرار دارند، بنابراین Transduction می‌تواند به انتقال سریع مقاومت در برابر دارو کمک کند.

دانشمندان معتقدند مکانیسمی که آنها کشف کرده‌­اند در میان باکتری‌ها جهانی است و در حال حاضر در حال گسترش مطالعه خود به گونه­‌های دیگر هستند.

لینک خبر
لینک مقاله

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن