بیوتکنولوژی پزشکیبیوتکنولوژی دارویی

افزایش مرگ و میر ناشی از مصرف اپیوئیدها

در مطالعه‌ای جدید در بیمارستان سنت مایکل تورنتو مشخص شده است که درصد مرگ و میر مرتبط با مصرف اپیوئیدها در ایالات متحده بین سال‌های ۲۰۰۱ الی ۲۰۱۶، ۲۹۲% افزایش یافته است. در سال ۲۰۱۶ از هر ۶۵ مرگ، ۱ مرگ با مصرف اپیوئیدها ارتباط داشته است. این میزان بین گروه‌های مختلف سنی و جنسی متفاوت است. ۷۰% مرگ و میرهای ناشی از اپیوئیدها در سال ۲۰۱۶ مربوط به مردان بوده است، و بالاترین میزان این مرگ و میرها در گروه سنی ۲۴ الی ۳۵ سال رخ داده است.


یکی از محققین مطالعه عنوان کرده است: “با وجود این که در نظام سلامتی توجه ویژه‌ای معطوف به اپیوئیدها می‌باشد، اما در ایالات متحده شاهد اثرات مخرب افزایش مرگ و میر در سنین پایین به دلیل مصرف این داروها هستیم. در صورتی که رویکردهای چندجانبه که دسترسی به درمان، کاهش دادن اثرات مخرب و آموزش را با هم ترکیب می‌کنند، مورد استفاده قرار نگیرند، شاهد باقی ماندن این معزل در نسل‌های آینده نیز خواهیم بود.”

محققین، تمامی مرگ و میرهای رخ داده بین سال‌های ۲۰۰۱ الی ۲۰۱۶ را با استفاده از بانک داده‌های مرکز کنترل و پیش‌گیری بیماری (CDC) مورد بررسی قرار دادند. این داده‌ها شامل تخمین میزان مرگ و میر و جمعیت در ایالات متحده بر اساس سن و جنسیت می‌باشد. مشخص شد که افزایشی چشم گیر در مرگ‌های ناشی از مصرف داروهای اپیوئیدی قانونی و غیرقانونی در گروه سنی ۲۴ الی ۳۵ سال دیده می‌شود. در سال ۲۰۱۶، ۲۰% تمامی مرگ و میرهای این گروه سنی ناشی از مصرف اپیوئیدها بوده است، در حالی که این میزان در سال ۲۰۰۱ تنها ۴% بوده است.

محققین دریافتند که مصرف اپیوئیدها در سال ۲۰۱۶، ۱۶۸۱۳۵۹ سال زندگی را تباه ساخته است که بیش از سال‌های از دست رفته به دلیل بیماری افزایش فشارخون، ایدز و نومونیا در ایالات متحده می‌باشد.

محققین عنوان کردند: “اعداد به دست آمده اثرات شدید آسیب‌های ناشی از مصرف اپیوئیدها در جمعیت‌های انسانی مختلف را آشکار می‌سازند. ما می‌دانیم که این یک معضل سلامتی محدود نیست و همه‌ آمریکای شمالی را تحت تأثیر قرار می‌دهد”.

لینک خبر
لینک مقاله
عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
☑ عضویت در کانال زیست فن

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن