آبزی پروریبیوتکنولوژی کشاورزی

افزایش نرخ رشد ماهی سوف با فرومون

✅دانشمندان در پی شناخت رفتار ماهی‌ها دریافتند، هنگامی‌که برخی ماهی‌ها وجود شکارچی را هنگام خوردن بعضی از اعضای هم‌گونه حس می‌کنند، به آب‌های امن پناه می‌برند. این رفتار همان سیر تکاملی است که برای بقا انتظار می‌رود.


?گروهی از محققین نشان دادند که شکار نتیجه سیر تکاملی برای افزایش رشد و بقا می باشد. Terence Barry روش جدیدی برای افزایش رشد لاروهای سوف زرد (yellow perch) که به سختی پرورش می‌یابند، یافت. او توانسته بود ۲۰۰۰ ماهی کوچک و ۲ گرمی داخل مخزن برای فروش داشته باشد. اما نیمی از آن‌ها بدشکلی ستون فقرات داشتند که احتمالا ناشی از کمبود تغذیه بود. باری این ماهیان را برای تغذیه ماهیان نر و ماده walleyes بزرگ (از سوف ماهیان) استفاده کرد. بعد از سه هفته ماهی سوف که خورده نشده بود، دو برابر بزرگتر از حد انتظار بود.

?دلیل این امر مربوط به آب و محتویاتش بود. تحقیقات بیشتر نشان داد که علت این امر فرومون بود. فرومون از پوست سوف، مدفوع و ادرار walleye یا هورمون‌هایی که سوف به هنگام تنش از خود ترشح می‌کند، آزاد می‌شود. فرومون‌ها مواد شیمیایی هستند که در مقدار پایین باعث تغییرات رفتاری خاص در موجوداتی که آن‌ها را حس کنند، می‌شوند. یافته‌ها حاکی از این است که در حین شکار این پدیده اتفاق می‌افتد. این ماده باعث رشد سریع‌تر در طول و وزن گردید. باری بیان کرد که رشد دو برابری سوف به علت احساس حضور شکارچی در محیط است.

?ارتباطات شیمیایی در ماهیان گسترده است. در تولید‌مثل وقتی ماهی نر بوی ماهی ماده اماده تخم‌ریزی را حس کند، این موضوع موجب افزایش هورمون گنادوتروپین از هیپوفیز و تولید تستوسترون و در نهایت منجر به تولید اسپرم می‌گردد. یانگ در آزمایشی با انتقال بو و طعم ماهی walleye تغذیه کننده از سوف زرد به مخزن محتوی ماهیان کوچک سوف زرد، مشاهده کرد که این ماهی‌ها سریعتر رشد کردند.

?باری بیان داشت که ماهی سوف زرد رشد بیش از حد آهسته ای در مزارع پرورشی دارد، اما اگر بتوانیم رشد آن را افزایش دهیم، پتانسیل تجاری زیادی به دست خواهیم آورد.

?ترجمه: رقیه جعفری تراجی

☑️لینک خبر

☑️عضویت در زیست فن کشاورزی

☑️عضویت در کانال زیست فن

افزایش نرخ رشد ماهی سوف با فرومون – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن