سرطان ریه

افزایش پاسخ ایمنی و مهار تومورها توسط واکسن های ساخته شده از سلول های بنیادی

افزایش پاسخ ایمنی و مهار تومور ها توسط واکسن های ساخته شده از سلول های بنیادی - اخبار زیست فناوری افزایش پاسخ ایمنی و مهار تومورها توسط واکسن های ساخته شده از سلول های بنیادی

✅محققان دانشگاه Cincinnati موفق به ساخت واکسنی از سلول های بنیادی شدند. در این سلول های بنیادی، پروتئین IL-15 و گیرنده آن (IL-15Ralpha) بیان میشوند. این واکسن موجب افزایش سطح پاسخ ایمنی علیه تومور میشود.


پروتئین IL-15 تحریک کننده قوی ای برای بالغ و فعال شدن سلول های T و سلول های NK می باشد.این سلول ها, سلول های توموری را شناسایی و نابود میکنند. استفاده مستقیم از این پروتئین در فاز اول آزمایش کلینیکی باعث عوارض های جانبی بالایی شد که مانع از استفاده از آن در دوز های بالا گردید.

دانشمندان با بیان پروتئین های IL-15 و IL-15Ralpha در رده های سلول های بنیادی سرطان ریه در حیوانات مدل، واکسنی ساختند که به طور مؤثری رشد تومور را کاهش می دهد. این عمل باعث افزایش ارائه (Presentation) سطح سلولیِ IL-15 به سلول های T می شود.

این عمل بر خلاف استفاده مستقیم از IL-15، باعث افزایش تکثیر سلول های T با عوارض جانبی کمتر در حیوانات مدل شد. این آزمایش امکان تیمار کردن سرطان با IL-15 را افزایش می دهد.

در مرحله بعد قرار است این واکسن در انسان نیز مورد آزمایش قرار بگیرد.

ترجمه: مرتضی احمدزاده

☑️ لینک خبر
☑️ عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
☑️عضویت در کانال زیست فن

افزایش پاسخ ایمنی و مهار تومورها توسط واکسن های ساخته شده از سلول های بنیادی – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن