بیوتکنولوژی پزشکیعلوم اعصاب

افسردگی و کاهش عملکرد شناختی

هرساله در انگلیس از هر ۵ نفر، یک نفر افسردگی را تجربه می‌کند. روان‌شناسان دانشگاه ساسکس دریافتند که بین افسردگی و پیری مغز هم‌بستگی وجود دارد. با وجود این‌که دانشمندان قبلاٌ گزارش کرده‌ بودند که افراد مبتلا به افسردگی و اضطراب در طول زندگی خود به احتمال بیش‌تری به دمانس مبتلا می‌شوند، این اولین مطالعه‌ای است که شواهد جامعی در مورد تأثیر افسردگی بر کاهش کلی کارکرد شناختی در جمعیت عمومی فراهم می‌آورد.


محققان مطالعه‌ای سیستماتیک را با استفاده از ۳۴ مطالعه طولی، به انجام رساندند که ارتباط بین افسردگی یا اضطراب و کاهش در عملکرد شناختی را در طول زمان بررسی کرده بود.

اطلاعات بدست آمده از ۷۱ هزار شرکت کننده در این مطالعات ادغام و بررسی شد. افراد شرکت‌کننده علایمی از افسردگی را نشان می‌دادند که مشابه با علائم تشخیص بالینی افسردگی بود. مطالعه به دنبال بررسی میزان کاهش در عملکرد کلی شناختی، شامل از دست دادن حافظه، کارکردهای اجرایی مثل تصمیم‌گیری، و سرعت پردازش اطلاعات در بزرگسالان بود.

دراین مطالعه، شرکت‌کنندگانی که در ابتدای پژوهش تشخیص دمانس داشتند از تحلیل‌ها خارج شدند تا بتوان ارزیابی گسترده‌تری از آثار افسردگی بر پیری شناختی در جمعیت عمومی انجام داد. نتایج نشان دادند که افراد مبتلا به افسردگی در دوره بزرگسالی، نسبت به افرادی که تشخیص افسردگی نداشتند، در کارکردهای شناختی خود کاهش شدیدتری تجربه می‌کنند. اگر چه دوره‌ی پیش از تشخیص دمانس چندین دهه به طول می‌انجامد، و نیر باتوجه به این‌که در حال حاضر درمانی برای این اختلال وجود ندارد، لازم است که ازاین یافته ها برای مداخلات اولیه استفاده کرد.

به نظر محقق ارشد این مطالعه، باتوجه به سرعت بالای پیرشدن جمعیت، و با افزایش تعداد افرادی که درکارکردهای شناختی خود کاهش نشان می‌دهند، طی ۳۰ سال آینده احتمال ابتلای این گروه به دمانس بالاست.

این یافته‌ها نشان می‌دهند که لازم است دولت‌ها از مسائل مربوط به سلامت روان حمایت کرده و قوانین بهداشتی مناسب را تدوین نمایند. به همین منظور تأمین خدمات بهداشتی مناسب برای حمایت از سلامت روان افراد سال‌خورده و هم‌چنین برای حفظ عملکرد مغز در طول عمردر افراد مبتلا به افسردگی و اضطراب اهمیت دارد. البته به نظر می‌رسد افراد مبتلا به افسردگی با کمک اقدامات پیش‌گیرانه‌ای چون تمرین‌های توجه‌آگاهی و درمان‌های شناختی-رفتاری می‌توانند دربرابر دمانس مصونیت داشته باشند، چراکه این اقدامات در تأمین بهزیستی این گروه از افراد مؤثر بوده و می‌تواند به حفظ سلامت شناختی آن‌ها کمک کنند.

 

لینک خبر
لینک مقاله
عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
عضویت در کانال زیست فن

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن