بیوتکنولوژی صنعتیبیوتکنولوژی محیط زیست

الهام گیری از مو جهت ساخت مواد ضد گلوله

محققان دانشگاه کالیفرنیا˓ به بررسی قدرت فوق العاده مو و مقاومت آن در برابر شکستن پرداختند. یافته های این بررسی می تواند باعث توسعه مواد ضد گلوله و همچنین تولید محصولات آرایشی و بهداشتی برای مراقبت از مو شود.


نسبت قدرت و استحکام مو به وزن آن قابل مقایسه با فولاد است. همچنین مو این قابلیت را دارد که تا قبل از رسیدن به نقطه شکست تا ۱.۵ برابر طول خود کشیده شود.

محققان همچنین به دنبال فهمیدن مکانیسمی هستند که باعث ایجاد این خواص شگفت انگیز می شود. آن ها در سطح نانو به بررسی یک رشته موی انسان هنگام تغییر شکل و کشیده شدن پرداختند. در این بررسی ها دریافته اند که رفتار مو به هنگام کشیده شدن آرام یا سریع متفاوت است. به بیان محققان مو هنگام کشیده شدن همچون یک ماده ویسکوز مثل عسل عمل می کند، به این صورت که در مقابل تغییر شکل سریع˓ سفت و محکم می شود ولی در برابر تغییرات آرام به راحتی تغییر شکل می دهد.

مو دارای ۲ بخش است: یکی پوسته که از رشته های موازی ساخته شده و دیگری به نام ماتریس که دارای ساختاری بی نظم و تصادفی است. ترکیب خواص این ۲ جزء آن چیزی است که به مو توانایی مقاومت در برابر فشار های بالا را می دهد.

تحول ساختاری مو (تبدیل زنجیره های α-helix به صفحات β-sheet) وهمچنین شرایط رطوبتی و دمایی آن˓ مقدار توانایی تغییر شکل را تا قبل از رسیدن به نقطه شکست مشخص می کنند. برای مثال در سطوح بالاتر رطوبت˓ مو می تواند تغییر شکل بیشتری از خود نشان دهد یا اینکه در دمای ۶۰ درجه سلسیوس شروع به پذیرش آسیب های دائمی می کند. این تغییر شکل ها فقط تا اندازه ای برگشت پذیر هستند.

محققان با انجام سنجش های متفاوت مانند بررسی مقاومت کشسانی، در شرایط دمایی و رطوبتی متفاوت، امید به ساخت جلیقه های ضد گلوله با الهام گیری از ویژگی های مو دارند.

ترجمه: علیرضا هاشمی

لینک خبر
لینک مقاله

Rate this post
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن