بیوتکنولوژی پزشکی

الگوی جدید همانندسازی RNA

| الگوی جدید همانندسازی RNA

✅ مدل­‌های جهانی RNA در صدد کشف راز و چگونگی همانندسازی ژنتیکی ساختارهای RNAی تاخورده هستند. ریبوزوم‌­ها نیز جزء ساختارهای مذکور دسته بندی می­‌شوند، بنابراین مدل­‌های جهانی RNA در پی یافتن مکانیسمی هستند که احتمالاً همانندسازی RNAهای تاخورده از آنجا آغاز می­‌شود.


❇ دانشمندان مکانیسمی پیشنهاد کردند که طی آن برخلاف مدل‌­های طبیعی، بازهای جدید در هنگام همانندسازی یک به یک اضافه نمی‌­شوند، بلکه سه باز به طور هم‌زمان اضافه خواهند شد.

❇ یک تیم تحقیقاتی برای حصول اطمینان بیش‌تر، نوعی ریبوزوم طراحی کردند و مدعی شدند این ریبوزوم قادر به همانندسازی خودش و RNAهای تاخورده است.

❇ محققان اذعان داشتند سنتز کاتالیزوری RNA روی الگوهای ساختار یافته توسط یک ریبوزوم پلیمراز سه‌گانه عمومی و دقیق کاتالیز می­‌شود که از تری نکلئوتید تری فسفات­‌ها (triplets) به‌عنوان سوبسترا استفاده می‌­کند. بلوک­‌های سه‌گانه می­‌توانند حتی پایدارترین ساختارهای ثانویه RNA را مورد حمله قرار داده و آن­‌ها را باز ­­کنند.

❇ این در حالی است که ریبوزم­‌های طراحی شده در تحقیقات پیشین تنها قادر به همانند سازی رشته­‌های صاف RNA هستند و فعالیت آن­‌ها در مواجهه با RNA­های تاخورده بلوکه می‌­شود. از آن جایی که خود ریبوزوم‌­ها نیز نوعی RNAی تاخورده محسوب می­‌شود، بنابراین مدل قبلی با تناقض روبرو است. اما دانشمندان ادعا می­‌کنند مدل ریبوزومی آن­‌ها اولین ریبوزوم مهندسی شده‌­ای است که رشته­‌های ‘+’ و ‘–’ زیرمجموعه­‌های کاتالیستیک خودش را سنتز می‌­کند و با گردآوری آن­‌ها یک ریبوزوم فعال تولید می‌کند.

❇ در حالت طبیعی طی همانند سازی RNA، آنزیم هر بار یک باز تکی به انتهای رشته RNA شامل A،C،G یا U اضافه می­‌کند، اما ریبوزم جدید هم‌زمان از سه باز (به عنوان مثال GAU) استفاده می­‌کند. این بلوک‌های ساختاری سه گانه “triplet” نامیده می‌­شوند. tripletها اتصال بسیار قوی با RNA برقرار کرده و آن را از هم باز می‌­کنند از این رو به ریبوزوم توانایی همانندسازی RNAهای تاخورده را می­‌دهند. از طرفی ثابت شد بلوک‌­های با طول بیش از سه باز دقت همانند سازی کم‌تری دارند.

❇ پروفسور فیلیپ هولیگر سرپرست تیم تحقیقاتی اظهار داشت: “هنوز بسیاری از جنبه­‌های ریبوزوم طراحی شده توسط تیم تحقیقاتی ما ناشناخته است، امیدواریم در آینده با استفاده از برخی کاربردهای بیوتکنولوژی مانند ایجاد تغییرات شیمیایی در موقعیت­‌های خاص پلیمرهای RNA بتوانیم جنبه­‌های اپی‌ژنتیکی و یا تقویت فعالیت RNA را مورد بررسی قرار دهیم.”

❇ مطالعه اخیر تنها قدم اول در مدل سازی RNA را شرح می‌­دهد و ریبوزم مزبور هنوز نیاز به تحقیقات زیادی برای انجام عمل همانندسازی دارد. بنابراین قدم بعدی ترکیب این سیستم با سوبستراهای پیچیده بیش‌تر مانند یک محیط شیمیایی متنوع حاوی طیف وسیعی از پپتیدها و لیپیدهایی است که می‌­توانند با RNA تعامل داشته‌باشند.

? مترجم: نسیبه اسماعیلی

لینک خبر
لینک مقاله
عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
عضویت در کانال زیست فن

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن