بیوتکنولوژی میکروبی

بررسی امکان حیات میکروارگانیسم ها در جو مریخ

حیات اولیه بر روی کره زمین مدیون ترکیبی نام آشنا به نام آب است که از ابتدا نقش مهمی در شروع زندگی روی کره زمین داشته است. یکی از سیاراتی که مورد توجه دانشمندان در زمینه حیات است سیاره ی مریخ است. با وجود خاک سرخ رنگ و خشک، این سیاره سالها پیش، خاکی مرطوب داشته است.


مولکول متان که در بخش عظیمی از کره زمین به چشم می خورد به وسیله فرآیند های طبیعی مانند آتشفشان ها و فعالیت دام تولید می شود. میکروارگانیسم ها نیز سهم به سزایی در تولید متان در جو زمین دارند. محققان توانستند با بررسی جو مریخ، میزان قابل توجهی متان شناسایی کنند که این خود اثباتی بر وجود میکروارگانیسم ها در این سیاره است. متانوژن ها یکی از انواع میکروارگانیسم هایی است که محصول نهایی تولیدی آن متان می باشد. متانوژن به اکسیژن و یا فتوسنتز نیازی ندارد. ولی سطح مریخ به دلیل فشار بسیار پایینی که دارد محیطی بسیار نامساعد برای زندگی می باشد. آب در این شرایط به سرعت تبخیر می شود. سوال اینجاست که این میکرو ارگانیسم ها چگونه قادر به زندگی در این جو نامساعد هستند؟

محققان ۴ نوع مختلف از متانوژن ها (Methanothermobacter wolfeii و Methanosarcina barkeri و formicicum Methanobacterium وmaripaludis Methanococcus) را مورد بررسی قرار دادند. آنها نمونه های خود را درون لوله آزمایش قرار دادند و هیدروژن را به عنوان خوراک در دسترس میکروارگانیسم های مد نظر قرار دادند. پنبه هایی مخلوط با خاک بسیار شبیه به سطح مریخ با رطوبت مناسب درون لوله ها قرار گرفت و تمام لوله ها تحت فشار بسیار پایین قرار گرفتند. اکسیژن، فشار پایین و تبخیر شدن آب همه از عوامل بازدارنده رشد و حیات این میکروارگانیسم ها در این آزمایش بود با این حال متانوژن ها بین ۳ تا ۲۱ روز قادر به بقا بودند و این داده ها نشان می دهد که فشار پایین تاثیر زیادی روی زندگی میکروارگانیسم ها ندارد. گام بعدی برای توسعه آزمایشات، بررسی دماست که پارامتری مهم بر رشد است. دما در جو مریخ به ۱۰۰- نیز می رسد که به نوبه ی خود فاکتور مهمی به شمار می آید.

با این همه نمی توان به یقین در مورد حیات مریخ صحبت کرد ولی بررسی های پیش رو می تواند این مسیر را روشن تر سازد.

ترجمه: امیر اسماعیلی

لینک خبر
لینک مقاله

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن