اقتصاد زیستی

امکان صادرات انسولین به کشورهای منطقه

? هم‌اکنون، شرکت نوو نوردیسک در حال انجام فاز چهارم از شش فاز مطالعات بالینی بر روی داروی سماگلوتید با نام تجاری Ozempic است. این دارو برای درمان دیابت نوع دو دیابت ملیتوس است. سماگلوتید آنالوگ (GLP-1) پپتید شبه گلوکاگون-۱ طولانی الاثر است و به صورت تزریق زیرجلدی یک بار در هفته در دو دوز ۰.۵ و ۱ میلی‌گرم برای کمک به کنترل قند خون بیماران استفاده می‌شود. سماگلوتید با تحریک انسولین و سرکوب ترشح گلوکاگون موجب بهبود مقدار هموگلوبین A1c می‌شود.

? در حال حاضر، شرکت نوو نوردیسک داروی لیراگلوتید را با نام تجاری Victoza تولید می‌کند. این دارو نیز آنالوگ شبه گلوکاگون-۱ است. مزیت سماگلوتید بر لیراگلوتید مصرف هفتگی آن در مقایسه با مصرف روزانه است.

? بیش از ده درصد مردم ایران مبتلا به دیابت هستند. با توجه به فراگیرتر شدن دیابت در کشور، نیاز به تولید و در دسترس بودن انسولین در کشور احساس می‌شود.

? شرکت نوو نوردیسک دانمارک به‌عنوان بزرگ‌ترین تولید‌کننده انسولین جهان، با امضاء تفاهم‌نامه‌ای با وزارت بهداشت از سال ۹۵ در تلاش است با سرمایه‌گذاری ۷۰ میلیون یورو، کارخانه تولید انسولین را در کشور احداث نماید. پیش از این، اقدامات مشابهی در کشورهای آمریکا، فرانسه، چین، روسیه، برزیل و ژاپن صورت گرفته است.

? با راه‌اندازی این کارخانه، علاوه بر اینکه کشور به خودکفایی می‌رسد، امکان صادرات انسولین به کشورهای منطقه نیز وجود دارد. از ابتدای خردادماه سال ۹۶، عملیات ساخت این کارخانه در شهرک صنعتی-دارویی برکت آغاز شده است.

#سرمایه‌گذاری_خصوصی

نویسنده: ریحانه خالقی

☑ منابع: لینک-۱، لینک-۲، لینک-۳

? کانال زیست فن اقتصاد

امکان صادرات انسولین به کشورهای منطقه – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن