بیوتکنولوژی پزشکیپروتئومیکس

مدل جدیدی که امکان پمپ کردن آنتی‌بیوتیک‌ها به درون سلول‌های باکتری را نشان می‌دهد

✅ محققان دریافتند که یک پمپ سلولی شناخته شده که داروهایی نظیر آنتی‌بیوتیک‌ها را به خارج از باکتری‌های E. coli منتقل می‌کند، به‌طور بالقوه قادر به انتقال آن‌ها به درون سلول باکتری نیز هست و طرح‌های پژوهشی جدیدی را برای مبارزه با باکتری‎ها مطرح می‌کند. کشفی که می‌تواند تقریبا ۵۰ سال تفکر در مورد چگونگی عملکرد این نوع از انتقال‌دهنده‌های سلولی را بازنویسی کند.

? بیش‌تر انتقال‌دهنده‌های پروتئینی انرژی خود را از نیروی محرکه پروتونی به دست می‌آوردند. نیروی محرکه پروتونی به سمت داخل سلول باکتری هدایت می‌شود، یعنی پروتون‌ها به‌طور طبیعی تمایل دارند که از خارج به درون سلول حرکت. این ناقل‌های پروتئینی، انتقال پروتون‌ها را به درون سلول فراهم می‌کنند و در تبادل با آن، مولکول‌های دارویی را به خارج از سلول هدایت می‌کنند.

? مطالعات اخیر نشان داده‌ است این انتقال‌دهنده هم قادر است که پروتون‌ها و داروها را در یک جهت و هم در خلاف جهت یکدیگر از عرض غشا عبور دهد. بنابر گفته یکی از این محققان، برگشت‌پذیر بودن این ناقل چند دارویی یکی از پیامدهای دراز مدت این عملکرد است. بنابراین این امکان وجود دارد که به جای فرستادن مواد دارویی به خارج از سلول در همکاری با مقاومت باکتریایی، بتوان از این انتقال‌دهنده برای پمپاژ داروها به داخل برای کشتن باکتری استفاده کرد. ورود مواد دارویی به دورن سلول یک مشکل بزرگ ایجاد می‌کند، در نتیجه این ناقل پروتئینی به‌عنوان یک ناحیه پژوهشی جدید مطرح می‌شود.

?وی اضافه کرد که این مطالعه و یافته‎های قبلی نشان می‌دهند که محققان با دستکاری شرایط‌های محیطی و داروها قادر خواهند بود که نه تنها میزان ترابری بلکه جهت آن را، حداقل در لوله‌های آزمایش در آزمایشگاه نیز کنترل کنند. تلاش برای تایید این نتایج درسلول باکتری یک از مراحل بعدی پژوهش اخیر است.

?محققان تلاش می‌کردند تا این نوع از پمپ‎ها را برای توقف مقاومت آنتی‌بیوتیکی و به‌منظور تولید مجدد آنتی‌بیوتیک‎هایی که در گذشته موثر بوده‌اند، هدف قرار دهند. یافته‎های اخیر نشان می‌دهند که اگرچه ممکن است که قادر به توقف این پمپ‌ها نباشیم، اما می‌توان از آن‌ها برای راندن موارد دارویی به داخل سلول به عنوان یک مکانیسم جدید برای ورود داروها استفاده کرد.

?این انتقال‌دهنده ویژه در بسیاری از باکتری‌ها یافت می‌شود. دانشمندان هنوز به عملکرد واقعی آن‌ها در سلول واقف نیستند. با وجود این که این ناقل پروتئینی آنتی‌بیوتیک‌ها را به خارج از سلول باکتری منتقل می‌کند، اما انتقال‌دهنده اصلی در مقاومت آنتی‎بیوتیکی E. coli به‌‍شمار نمی‌رود و ممکن است اهداف دیگری داشته ‌باشد که هنوز کشف نشده‌اند. محققان همچنین اذعان دارند که باکتری‌ها دائما در حال مبارزه با یکدیگر هستند، بنابراین، احتمالا این پمپ در مقاومت دارویی نقش بازی می‌کند. اما همچنین، این انتقال‌دهنده‌ها ممکن است مواد دیگری را انتقال دهند که هنوز بررسی نشده‌اند و یا در مقاومت PH دخیل باشند.

? به‌صورت مرسوم، از مدل تبادل خالص برای شناسایی عملکرد این نوع از انتقال‌دهنده‌ها استفاده می‌شود که نیازمند حرکت منظم و شدید پروتون‌ها و مواد دارویی در جهت مخالف است. محققان مدل جدیدی به نام مدل تبادل آزاد را پیشنهاد می‌کنند که در آن ترکیبات و جهت ترابری با بسیاری از فرضیه‌هایی که قبلا تصور شده‌است، انعطاف‌پذیری خیلی بیش‌تری دارند. آن‌ها از داده‌های تشدید مغناطیسی برای تجسم این حرکات خاص و ناشناخته انتقال‌دهنده‌ها استفاده کردند و سپس چگونگی پاسخ این ناقل‌ها را در لوله‌های آزمایش مورد بررسی قرار دادند.

? ترجمه: فائزه ابوطالبی

☑️ لینک خبر
☑️ لینک مقاله
☑️ عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
☑️عضویت در کانال زیست فن

مدل جدیدی که امکان پمپ کردن آنتی‌بیوتیک‌ها به درون سلول‌های باکتری را نشان می‌دهد – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن