بیوتکنولوژی پزشکیبیوتکنولوژی داروییپروتئومیکسسرطانعلوم اعصاب

امیدی تازه برای بیماران مبتلا به تومورهای عصبی

✅ دانشمندان برای اولین بار نقش پروتئین پریون سلولی در رشد تومورهای عصبی نوروفیبروماتوز ۲ NF2 را مورد مطالعه قرار داده‌اند.گفته می‌شود این پروتئین‌ها بر سرطان‌های دیگر نیز اثر‌گذاراند. بیماری NF2 با رشد تومورهای چندگانه سیستم عصبی مانند شوانوما، مننژیوم و اپندیوموم مشخص می‌شود و هر کدام با جهش در ژن کد کننده‌ پروتئینی به نام مریلین با نقش مهارکنندگی تومور، در ارتباط‌اند. علاوه بر بیماری NF2، این پروتئین می‌تواند نقش مهمی در سایر سرطان‌ها با جهش‌های مشابه داشته باشد. از جمله این سرطان‌ها می‌توان به مزوتلیوما (معمولا با قرار گرفتن در معرض آزبست)، سرطان پستان، کارسینوم کولورکتال، ملانوم، گلوبوبلاستوما و شوانوم‌های خودبخودی و مننژیماهای ناشی از NF2 اشاره کرد.


?دانشمندان نقش پروتئین پریون سلولی طبیعی(PrPC) را در رشد تومورهای مرتبط با NF2 نشان داده‌اند. پروتئین پریون (PrPC) به طور معمول در سیستم عصبی افراد سالم حضور دارد اما در بیماران Creutzfeldt-Jakob این پروتئین حضور نداشته و به جای آن فرم پاتولوژیک آن ، به نام پروتئین پریون گوسفندی (PrPSc)وجود دارد. اگرچه سطح فیزیولوژیکی PrPC در طی جنین زایی مهم بوده و در بزرگسالان از عصب ها محافظت می‌کند؛ اما در بسیاری از سرطان‌ها مانند گلوبلاستوما، سرطان پستان، سرطان پروستات و معده غلظت های بالای این پروتئین دیده می‌شود.

?در طی آزمایشاتی، این گروه تحقیقاتی برای نخستین بار متوجه شد؛ PrPC در شوانوما در مقایسه با سلول‌های شوان سالم بیش از حد تولید می‌شود. این تولید بیش از حد، ناشی از کمبود مریلین بوده و به شدت به رشد تومور و فرایند پیش آگهی بیمار کمک می‌کند. این گروه تحقیقاتی یک سری از داروهای موجود برای کنترل تولید بیش از حد این پروتئین را شناسایی کرده‌ است . این داروها در حال حاضر برای سایر بیماری‌های غیر مرتبط با NF2 مانند Creutzfeldt-Jakob ، سرطان مغز استخوان چندگانه و لوسمی میلوئید حاد (AML) تجویز می‌شوند. استفاده از داروها برای درمان NF2 در حال بررسی است و مطالعات بالینی آن ادامه دارند.

ترجمه: الهه شانقی

لینک مقاله
لینک خبر

☑️ عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
☑️
عضویت در کانال زیست فن

امیدی تازه برای بیماران مبتلا به تومورهای عصبی – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن