مهندسی ژنتیک

انتشار توالی کامل ژنوم کدو قلیانی

✅ تیم تحقیقی از انستیتو بویس تامسون (BTI)، وزارت کشاورزی ایالات‌متحده (USDA) و محققینی از کشورهای چین و فرانسه، اولین توالی ژنوم باکیفیت کدو قلیانی (Lagenaria siceraria) و همچنین یک ژنوم بازسازی‌شده از یکی از آخرین نیاکان تیره کدوئیان را منتشر کرده‌اند.


?محققین فوق با مقایسه توالی ژنوم کدو قلیانی و دیگر راسته‌های کدوسانان، توانستند تاریخچه باستانی ژنوم تیره کدوئیان را بازسازی کنند.

?در این تحقیق که نتایج آن در مجله Plant Journal منتشر شده است، تیم تحقیق، توالی ژنومی با طول ۳۱۳.۴-Mb با کیفیت بالا از یکی از گونه‌های هم‌خانواده کدو قلیانی به نام USVL1VR-Ls با اسکفولد N50 از ۸.۷ Mb و تا طویل‌ترین آن، ۱۹.۰ Mb را گزارش کرده‌اند.

?حدود ۹۸.۳ درصد پروتئین‌های اسکفولد جمع‌آوری‌شده به ۱۱ ملکول کاذب محکم بسته شده بودند. بررسی‌های تطبیقی ژنومیک، وجود رابطه‌های کروموزومی سینتنیک (قرارگرفته روی یک کروموزوم) و نیز بسط خانواده ژن خاص این تیره را در کدو قلیانی، شناسایی کرد.

?این محققین کاربرد این توالی ژنوم را با پیدا کردن ژن‌های مرتبط با یک بیماری بسیار مخرب به نام ویروس لکه حلقوی پاپایا (PRSV) در این گیاه به نمایش گذاشته‌اند.

#ژنومیکس

?ترجمه: مریم باورساد

☑️ لینک خبر
☑️ لینک مقاله
☑️ عضویت در زیست فن کشاورزی
☑️عضویت در کانال زیست فن

انتشار توالی کامل ژنوم کدو قلیانی – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن