بیوتکنولوژی محیط زیستبیوتکنولوژی میکروبی

انتشار پشه‌های تراریخته در ایالات متحده

✅اداره غذا و دارو ایالات‌متحده (FDA) در ۵ اکتبر سال ۲۰۱۷ اعلام کرد: مسئولیت نظارت بر تائید و استفاده از پشه‌های تراریخته‌­ای که به‌عنوان آفت‌کش عمل می‌کنند به سازمان حفاظت از محیط‌زیست آمریکا (EPA) محول شد. به‌ویژه انتشار پشه‌های Aedes aegypti تراریخته‌شده توسط شرکت Oxitec انگلستان، تحت نظر محیط‌زیست آمریکا خواهد بود. این تغییرات نظارتی می‌تواند منجر به انتشار آزمایشی این پشه‌ها در آمریکا از سال آینده شود.


?مسئولان کنترل پشه فلوریداکیز با همکاری Oxitec برای برنامه‌ریزی انتشار آزمایشی پشه­‌های تراریخته Aedes aegypti مشغول به همکاری هستند و ارزیابی FDA در اوت ۲۰۱۶ که توسط منابع EPA و CDC تهیه شد، نشان داد که استفاده از پشه‌های تراریخته Oxitec که در فلوریدا­کیز انتشاریافته، تأثیری بر محیط‌زیست آن نخواهد داشت. علاوه بر این در آزمایش‌های میدانی در جزایر کیمن، پاناما و برزیل، انتشار پشه‌های نر Oxitec موجب کاهش بیش از ۹۰ درصد در جمعیت A. aegypti شده‌است. این‌ها نشانه خوبی برای Oxitec بود اما آن‌ها نمی‌توانند بدون تائید قانونی ادامه دهند.

?در دستورالعمل أخذشده در هفته اخیر، FDA مشخص کرد که پشه‌های Oxitec دارو نیستند چراکه استفاده آن‌ها برای درمان بیماری نیست، بلکه برای محدود کردن جمعیت پشه‌ها است و به‌عنوان یک آفت‌کش عمل می‌کند. بنابراین این نظارت از FDA به EPA، تغییر یافت. EPA، پشه‌های تراریخته را به همان شیوه‌ای تنظیم خواهد کرد که سایر آفت‌کش‌ها را تنظیم می‌کند. قانون حشره‌کش، قارچ‌کش و جونده‌کش ( FIFRA ) به EPA اختیار می‌دهد که توزیع، فروش و استفاده از محصولات آفت‌کش را تنظیم کند تا اطمینان حاصل شود که اثرات نامطلوب آن بر روی مردم یا محیط‌زیست ایجاد نمی‌شود. زمان تأیید EPA بسته به نوع برنامه کاربردی متفاوت است.

? سخنگوی سازمان محیط‌زیست آمریکا می‌گوید: EPA درخواستی از Oxitec دریافت نکرده است، اما به‌طورمعمول، سازمان‌ها با درخواست مجوز استفاده آزمایشی شروع می‌کنند، که در آن زمان سازمان هفت ماه وقت دارد تا تصمیم بگیرد و پس از جمع‌آوری داده‌ها در آزمایش‌های میدانی، برای تکمیل بررسی آن ۱۳ تا ۲۵ ماه دیگر نیز وقت نیاز دارد. Derric Nimmo دانشمند Oxitec، می‌گوید: این یک فنّاوری جدید نیست. ما در هفت سال گذشته این کار را در فیلد انجام داده‌ایم و امیدواریم با این تغییر نظارتی در عرض سه تا شش ماه آینده، مجوز قانونی برای انتشار پشه‌های ما در ایالات‌متحده فراهم شود.
?ترجمه: الهام بیابان‌گرد

☑️لینک خبر

☑️عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی

☑️عضویت در کانال زیست فن

انتشار پشه‌های تراریخته در ایالات متحده – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن