اکوسیستمفتوسنتز

انتشار کربن زیست‌فعال از طریق میکروب‌های ساکن در پهنه‌های یخی

یخچال‌ها و صفحات یخی منابع قابل توجه کربن آلی و مواد غذایی محلول برای اکوسیستم‌های دریایی پایین دستی هستند. با افزایش جریان‌های آبی از پهنه‌های یخی به دلیل تغییرات آب و هوایی، انتظار می‌رود که اثر انتشار مواد مغذی بر محیط‌های پایین‌دستی محلی و منطقه‌ای افزایش پیدا کند. با این حال، منشا و واکنش‌پذیری زیستی کربن آلی محلول از سطوح یخچال‌های طبیعی به طور کامل شناخته نشده است.


به تازگی یک تیم مطالعاتی وابسته با دانشگاه بریستول در ایالات متحده دریافته است که فعالیت میکروبی در سطح پهنه یخی گرینلند مسئول بخش قابل توجهی از کربن فعال زیستی است که به نوبه خود پتانسیل تحریک دیگر میکروب‌های موجود در اکوسیستم‌های پایین دستی را دارد. این صفحه یخی بعد از قطب جنوب دومین بدنه یخی بر روی زمین است و می‌تواند هر ساله حدود ۴۰۰ کیلومتر مکعب آب را به اقیانوس روانه سازد.

در این بررسی محققان فعالیت میکروبی و ترکیب کربن آلی محلول در زیستگاه‌های سطحی مختلف را به طور همزمان اندازه‌گیری نمودند. آنها دریافتند که فتوسنتز میکروبی بر روی سطوح بزرگ یخ قابل مقایسه با فتوسنتز در دریاچه‌های گرم‌تر است. به دلیل کمتر بودن میزان تنفس میکروبی نسبت به فتوسنتز، آنها دریافتند که بخش قابل توجهی از کربن‌دی‌اکسید بکار رفته برای فتوسنتز، به عنوان کربن آلی بر روی یخ انباشته شده است.

این کربن آلی محلول در طول فصل ذوب یخ به جریان‌ها وارد می‌شود و پتانسیل استفاده به وسیله باکتری‌ها را در محیط‌های پایین دستی دارد که به نوبه خود می‌تواند بازگشت و بهره‌دهی مواد غذایی اکوسیستم‌های پایین دستی را افزایش دهد.

این مطالعه دانشمندان را یک گام به سمت اثبات این موضوع پیش می‌برد که جمعیت میکروبی فعال یخ می‌تواند ترکیب شیمیایی یخ و آب‌های حاصل از آن را در پهنه‌های یخی تغییر دهد.

ترجمه: محمد رضازاده

لینک خبر
لینک مقاله

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن