بیوتکنولوژی پزشکی

انتقال سروتونین و زوال عقل

✅ سروتونین یک انتقال‌دهنده عصبی ضروری است که خلق‌وخو، اشتها و خواب را تنظیم می‌کند. سطوح پایین آن سبب اضطراب و افسردگی شده و داروهای افزایش‌دهنده آن اغلب برای درمان اختلالات روانی استفاده می‌شود. مطالعه اخیر دانشمندان دانشگاه جانز هاپکینز در بیماران مبتلا به کاهش شناختی خفیف (mild cognitive decline) و فراموشی نشان می‌دهد که برخی از اشکال زوال عقل (dementia) می‌تواند نتیجه کاهش ناقلین سروتونین باشد.


? تحقیقات جدید به دنبال راه‌هایی برای جلوگیری از نابودی سروتونین و پیدا کردن شبکه‌های مختلف نورونی و انتقال‌دهنده‌های عصبی، برای درمان زوال عقلی که ریشه در چگونگی مدیریت سطح سروتونین توسط مغز دارد، هستند. دانشمندان معتقدند که افزایش عملکرد سروتونین می‌تواند مانع از نابودی حافظه حاصل از پیشرفت بیماری و کند شدن بیماری شود.

? استفاده از داروهای ردیف SSRI (ضدافسردگی‌های مهارکننده بازجذب سروتونین) برای رفع علائم آلزایمر یک روش استاندارد است، اما موفق نبوده است. SSRIها با اتصال به ناقلین، جذب مجدد سروتونین توسط مغز را مسدود می‌کنند. چون بیماران مبتلا به آلزایمر هیچ‌کدام از ژن‌های ناقل سروتونین را ندارند، داروها نمی‌توانند این پروتئین‌ها را هدف قرار دهند.

? مطالعه جدید بر روی یک گروه ۲۸ نفره از افراد مبتلا به اختلال شناختی خفیف (نشانه اولیه آلزایمر) و ۲۸ فرد سالم آغاز شد. اختلال شناختی با آزمایش کردن داوطلبین توسط California Verbal Learning Test تعیین می‌شود. میانگین سن داوطلبان ۶۶ سال بود که ۴۵ درصد آن‌ها، زن بودند. برای بررسی ساختار مغز و انتقال سروتونین از اسکن MRI و PET استفاده شد. PET کربن رادیواکتیو متصل شده با ناقلین سروتونین را شناسایی می‌کند. رادیواکتیویته تشخیص داده‌ شده، محققین را قادر ساخت تا ناقلین سروتونین را محاسبه کند. تعداد ناقلین مغز افراد مبتلا به اختلال شناختی، ۳۸ درصد کمتر از گروه سالم بود. گروه بیمار در آزمون‌های حافظه و یادآوری اشکال و حروف نیز، به‌ طور آشکاری ضعیف‌تر عمل کرد. اطلاعات بیشتر در مجله Neurobiology of Disease به چاپ رسیده است.

?ترجمه: زهرا توکل

☑️ لینک خبر
☑️ لینک مقاله
☑️ عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
☑️عضویت در کانال زیست فن

انتقال سروتونین و زوال عقل – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن