آلزایمربیوتکنولوژی پزشکی

انتقال پروتئین‌های آلزایمر از طریق ابزارهای جراحی

ابزارهای جراحی ممکن‌است پروتئین‌های مرتبط با بیماری آلزایمر را گسترش ‌دهند، درنتیجه احتمال لزوم استریل کردن کامل‌تر آن‌ها بعد از جراحی‌های مغز ضرورت دارد.

?تاکنون شواهدی مبنی بر این‌که انتقال این پروتئین‌ها از یک فرد به فرد دیگر باعث ایجاد بیماری آلزایمر شده‌است، ارائه نگردیده‌است. اما مطالعه بر روی ۸ فرد نشان می‎‌دهد که ابزارهای آلوده ممکن‌است در برخی از موارد منجر به ایجاد یک نوع نادر و بالقوه از اختلالات کشنده خونریزی مغزی شوند.

? افراد مبتلا به آلزایمر به‌طور معمول دارای پلاک‌هایی از پروتئین‌های آمیلوئید چسبنده در مغز هستند. با این حال، تاکنون مشخص نشده‌است که این پروتئین‌ها علت و یا پیامدی از این بیماری می‌باشند. اما برخی اوقات وقتی آمیلوئیدها در رگ‌های خونی مغز تشکیل می‌شوند، دیواره رگ‌ها را بسیار شکننده می‌سازند به‌طوری که رگ‌ها رخنه می‌شوند و یا از بین‌ می‌روند. این حالت را آنژیوپاتی آمیلوئید مغزی (CCA) می‌نامند و معمولا تا زمانی‌که افراد به سن شصت سالگی یا بیش‌تر نرسند، رخ نمی‌دهد.

? پژوهشگران لندنی ۸ بیمار مبتلا به CCA را که در سنین پایین‌تر از ۶۰ سالگی به‌سر می‌بردند، مورد مطالعه قرار دادند. پس از بررسی پرونده پزشکی این افراد، محققان متوجه شدند که همه این افراد در دوران کودکی یا سنین نوجوانی به دلایل مختلف تحت جراحی مغزی قرار گرفته بودند.

? حداقل ۳ مورد از بیماران مورد مطالعه به‌دلیل سکته مغزی در سنین ۵۷-۳۷ سالگی فوت کردند که می‌تواند ناشی از بروز CCA باشد. در هیچ‌کدام از این افراد انواع ژن‌هایی را ممکن‌است خطر ابتلا به CAA زودهنگام را افزایش دهد، مشاهده نشد. بنابر گفته محققان، محتمل‌ترین توضیح برای تفسیر این یافته‌ها این است ‌که پروتئین‌های آمیلوئید حین جراحی مغز در دوران کودکی از طریق ابزارهایی که قبلا برای جراحی افراد مبتلا به آلزایمر مورد استفاده قرار گرفته بود به بدن این افراد وارد شده‌است. بیماری کروتزفلد جاکوب (CJD)، یک بیماری مغزی ناشی از پروتئین‌های پریون، از روش مشابه برای انتقال استفاده می‌کند.

? یافته‌های مطالعات قبلی نشان می‌دهند که امکان انتقال پروتئین‌های آلزایمر به افراد دارای پیوند مواد مغزی و یا افرادی که از تزریق عصاره‌های کاداور برای افزایش رشد استفاده کرده‌اند، وجود دارد. در سال ۱۹۸۵، استفاده از این روش بعد از کشف افزایش خطر ابتلا به CJD در انگلستان متوقف شد. همچنین در سال گذشته سوالاتی در خصوص امکان گسترش آمیلوئیدها از طریق انتقال خون مطرح شد. اما یافته‌های جدید برای نخستین بار نشان داده‌است که ابزارهای جراحی به عنوان وسیله‌ای برای انتقال آمیلوئید تلقی می‌شوند.

? محققان گزارش داده‌اند که هیچ‌کدام از این افراد مبتلا به آلزایمر و یا هر نوع زوال عقلی دیگری نیستند. با این‌ حال، این امر غیر ممکن نیست که انتقال آمیلوئید از طریق عمل جراحی می‌تواند زمینه‌ساز بروز آلزایمر در اواخر دوره زندگی باشد. بهبود روش‌های استریلیزاسیون پس از انجام جراحی مغز در بزرگسالان و یا معرفی ابزار جراحی یکبار مصرف عاقلانه به‌نظر می‌رسد. مطالعات انجام شده در حیوانات نشان داده‌است که پروتئین‌های آمیلوئید مقاوم در برابر جوشیدن، خشک شدن و قرار گرفتن در معرض فرمالدئید هستند.

? با این حال، اکثر کودکانی که به جراحی مغز و اعصاب نیاز دارند در بیمارستان‌های کودکان تحت عمل جراحی قرار می‌گیرند، در نتیجه بعید است که ابزارهای جراحی مورد استفاده تاکنون با یک فرد بالغ مبتلا به بیماری آلزایمر ارتباط داشته‌باشد.

?ترجمه: فائزه ابوطالبی

لینک خبر
لینک مقاله
عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
عضویت در کانال زیست فن

انتقال پروتئین‌های آلزایمر از طریق ابزارهای جراحی – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن