بیوتکنولوژی پزشکیعلوم اعصاب

انتقال پروتئین آمیلوئید بتا از طریق جراحی اعصاب!

✅بیماری زایی آمیلوئید بتا _رسوب پروتئین در مغز_ ممکن است از طریق ابزارهای جراحی آلوده منتقل شود. محققان پرونده‌های پزشکی چهار نفر را که خون‌ریزی مغزی ناشی از ساخت آمیلوئید بتا در رگ‌های خونی مغز داشتند را مطالعه کرده و دریافتند که همه این افراد در دو یا سه دهه‌ی گذشته تحت جراحی اعصاب قرار گرفته بودند و همین امر احتمال اینکه رسوبات آمیلوئید بتا ممکن است از طریق ابزارهای جراحی منتقل شده باشد را افزایش می‌دهد. این روش همانند انتقال پروتئین‌های پریونی در بیماری Creutzfeldt-jakob است.


?آمیلوئید بتا یکی از شناخته‌شده‌ترین پروتئین‌های شاخص بیماری آلزایمر است، اما محققان در این مطالعه شواهدی از آلزایمر پیدا نکردند. به گفته پروفسور Brander، نویسنده ارشد این مطالعه از موسسه نورولوژی UCL، به خوبی مشخص شده‌است که پروتئین‌های غیر طبیعی که در بیماری Creutzfeldt-jakob دیده می‌شوند، در میان بیماران از طریق روش‌های جراحی و پزشکی خاصی منتقل می‌شوند. این مطالعه این رخ‌داد را برای آمیلوئید بتا مورد بررسی قرار داده‌است.

?محققان با نگاه به آرشیو پاتولوژی بیمارستان ملی در بخش نورولوژی و جراحی اعصاب ثابت کردند که پاتولوژی آمیلوئید بتا می‌تواند منجر به خون‌ریزی‌های مغزی یا پلاک‌های مضر در رگ‌های خونی مغز شود. این رسوبات پروتئین آمیلوئید به طور فزاینده‌ای در افراد مسن رخ می‌دهد و در افراد جوان بسیار نادر است.

?پروفسور Brander: «ما شواهد جدیدی کشف کردیم مبنی بر این‌که بیماری زایی آمیلوئید بتا ممکن است قابل انتقال باشد. این به این معنا نیست که بیماری آلزایمر می‌تواند منتقل شود، چرا که ما هیچ مقدار قابل توجهی از پروتئین بیماری‌زای تائو که شاخص پروتئینی دیگری در بیماری آلزایمر است پیدا نکردیم. وی گفت، یافته‌های ما مربوط به روش‌های جراحی مغز و اعصابی است که چندین سال‌ پیش انجام شده اند. با این وجود احتمال انتقال پروتئین بیماری‌زا اگر چه که بسیار اندک است، بایستی به عنوان یک فاکتور، روش های استریلیزاسیون و ایمنی ابزارهای جراحی مورد بررسی قرار گیرد».

?جراحی مغز و اعصاب در افراد مسن به طور فزاینده‌ای رایج است. همان‌طور که بیماری زایی آمیلوئید بتا در مغز با افزایش سن بالا می‌رود، احتمال انتقال پیش رونده‌ی بیماری زایی این پروتئین به افراد دیگر در همان بیمارستان نیز افزایش می یابد. تحقیقات بیشتری برای روشن شدن یافته‌ها مورد نیاز است و یک مطالعه اپیدمیولوژیک گسترده بسیار مفید خواهد بود.

?مترجم: مژگان برات زاده

لینک خبر

لینک مقاله

عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی

عضویت در کانال زیست فن

انتقال پروتئین آمیلوئید بتا از طریق جراحی اعصاب! – اخبار زیست فناوری

 

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن