بیوتکنولوژی محیط زیست

بررسی انتقال یا عدم انتقال ذرات پلاستیکی در طی تکامل موجود زنده

یکی از آلاینده‌های مهم در محیط‌های آبی و اکوسیستم‌های موجود در خشکی، ذرات پلاستیکی هستند. بسیاری از این ذرات در محیط‌های آبی توسط موجودات آبزی خورده می‌شوند و در زنجیره غذایی انتقال می‌یابند. لاروهای پشه ممکن است به‌ صورت تصادفی از ذرات پلاستیکی موجود در محیط‌های آبی تغذیه کنند و حال سؤال این است که آیا این ذرات می‌توانند بین مراحل مختلف زندگی یک موجود زنده نیز انتقال یابند؟


آلودگی پلاستیکی به‌ خصوص در محیط‌های آبی بسیار مشکل‌زا است زیرا علاوه بر تأثیرگذاری بر روی موجودات آبزی، می‌تواند بر روی سایر موجوداتی که در اطراف محیط‌های آبی زندگی می‌کنند نیز اثر بگذارد.

ذرات پلاستیکی ابعاد ۵ میلی‌متری دارند. این ذرات می‌توانند از جنس پلی‌پروپیلن، پلی‌اتیلن و پلی‌استایرن باشند که به اشکال مختلفی قابل رؤیت‌اند. این ذرات بر اساس مبدأ اولیه‌شان در دو نوع اولیه و ثانویه طبقه‌بندی می‌شوند.

ذرات پلاستیکی ممکن است توسط موجوداتی که چرخه‌ زندگی دوگانه‌ای در آب و خشکی دارند پخش شوند. بسیاری از حشرات هم‌چون پشه و سنجاقک، مراحل جوانی خود را در آب سپری می‌کنند و در مرحله‌ بالغ شدن در خشکی زندگی می‌کنند.

برای بررسی این موضوع که آیا لاروهای پشه می‌توانند در طی تکامل به شکل بالغ پشه نیز منتقل شوند یا خیر، آزمایشی طراحی شد. در این آزمایش ۱۵۰ لارو آبی پشه‌ Culex pipiens در یک محیط سنتزی قرار داده شدند. این محیط مخلوطی از مواد غذایی و ذرات پلاستیکی نشان‌دار با فلورسنت است که دارای ابعاد مختلفی بودند. ۱۵ عدد از این موجودات به‌ صورت تصادفی وقتی هنوز در وضعیت لارو هستند انتخاب شدند و ۱۵ عدد دیگر وقتی انتخاب شدند که لاروها به حشرات بالغی تبدیل‌شده بودند.

بعد از بررسی‌های انجام‌گرفته مشخص شد که به‌ طور متوسط هر لارو حاوی ۳۰۰۰ ذره‌ پلاستیکی دو میکرومتری است؛ و هرچه پشه‌ها بالغ‌تر می‌شوند میکرو پلاستیک‌ها تحلیل می‌روند و بیش‌تر آن‌ها دفع می‌شوند. با این‌ وجود به‌ طور میانگین در هر حشره بالغ، ۴۰ ذره‌ پلاستیکی باقی می‌ماند.

کالبدشکافی پشه‌های بالغ نشان داد که ذرات دو میکرومتری در توبول‌های سیستم کلیوی قرار گرفته‌اند. این بخش برخلاف روده بدون تغییر مشخصی از حالت لارو به بالغ منتقل می‌شود.

پشه‌ها ممکن است به‌ عنوان یک حامل برای انتقال ذرات پلاستیکی به بدن پرنده‌ها و خفاش‌هایی باشند که از آن‌ها تغذیه می‌کنند. هر موجودی که از شکل بالغ حشراتی که زندگی دوگانه‌ای دارند تغذیه کند ممکن است تحت تأثیر ذرات پلاستیکی موجود در اکوسیستم‌های آبی قرار بگیرد.

لینک خبر
لینک مقاله

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن