تشخیص پزشکی

روشی برای اندازه‌گیری متابولیت‌های خون

اندازه‌گیری غلظت متابولیت‌های موجود در خون به کمک یک پروتئین مهندسی‌شده و یک دوربین دیجیتال آسان‌تر شده است. به گفته نویسندگان، در مقایسه با روش‌های موجود برای تشخیص متابولیت‌ها، این روش می‌تواند تشخیص را فقط در حدود ۱۵ دقیقه انجام دهد، درحالی‌که روش‌های قبلی بسیار زمان‌بر است.


بسیاری از بیماری‌ها و آسیب‌ها درنتیجه تغییر در غلظت متابولیت‌های خونی است. برای مثال، سکته‌های مغزی ایسکمیک به دلیل افزایش سطح گلوتامات در خون است. بااین‌حال، اندازه‌گیری متابولیت ها نیاز به تجزیه‌وتحلیل در آزمایشگاه‌های بالینی دارد و نمی‌توان آن را در لحظه درمان اندازه‌گیری کرد. این امر موجب کاهش سرعت تشخیص و مدیریت بیماری‌ها می‌شود.

برای حل این مشکل، Qiuliyang Yu و همکارانش یک پروتئین حساس نیمه سنتتیک را برای ارزیابی متابولیت‌ها طراحی کردند. این پروتئین موجب تغییر رنگ در حضور یک ترکیب به نام NADPH می‌شود. NADPH که محصول متابولیت‌های اکسیدشده است، با استفاده از دوربین دیجیتال اندازه‌گیری می‌شود. هر چه پروتئین حسگر که توسط دوربین دیجیتال تشخیص داده‌شده است روشن‌تر باشد، غلظت متابولیت بالاتر است.

این روش به محققان اجازه داد تا سطوح فنیل آلانین را در خون بیماران مبتلا به فنیل کتونوریا در مدت چند دقیقه با استفاده از تنها ۵ میکرو لیتر خون اندازه‌گیری کنند. برای بررسی صحت این ارزیابی، محققان نتیجه آزمایش خون بیماران فنیل کتونوریا را با روش‌های معمول آزمایشگاهی نیز ارزیابی کردند.

محققان بیان می‌کنند که این روش برای متابولیت‌های مختلفی ازجمله کربوهیدرات‌ها، الکل، لیپیدها، آمینواسید و کلسترول نیز مناسب است. همچنین به دلیل سادگیُ این روش ممکن است در آینده توسط خود بیمار نیز انجام شود.

✅ لینک خبر
لینک مقاله

برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن