بیوتکنولوژی پزشکیعلوم اعصاب

تکنولوژی جدید اندازه گیری جریان خون مغزی

| تکنولوژی جدید اندازه گیری جریان خون مغزی

✅ مهندسان بیوپزشکی در دانشگاه کالیفرنیا موفق به ارائه تکنولوژی جدیدی جهت اندازه گیری میزان جریان خون مغزی انسان شدند که می‌تواند به طور مثال برای بیماران سکته مغزی و آسیب تروماتیک مغزی مورد استفاده قرار گیرد. تکنولوژی جدید که بر اساس همان تکنیک سنتی‌تر دوربین دیجیتال می‌باشد، بسیار ارزان‌تر و در عین حال قدرتمندتر است.


| اندازه گیری جریان خون مغزی

❇ چنان‌چه نور را به یک محلول غیرشفاف بتابانیم، فوتون‌های نوری در جهت‌های مختلف منتشر خواهند شد. یک تکنیک ازمایشگاهی که طیف سنجی نسبت انتشار یا (diffuse correlation spectroscopy (DCS نام دارد، از این روش برای رؤیت کردن داخل جمجمه افراد استفاده می‌کند. ابتدا نور لیزر روی سر فرد تابانده می‌شود و از آن‌جا که فوتون‌های لیزر از جمجمه و مغز عبور می‌کنند توسط عروق و بافت مغز دوباره پخش می‌شوند. یک ردیاب که در جایی دیگر از سر کار گذاشته می‌شود، جایی که امواج مجدداً از جمجمه خارج می‌شوند نوسانات آن امواج را جذب می‌کند و این نوسانات اطلاعاتی را در مورد جریان خون می‌دهند زیرا حرکت خون در امواج نوسان ایجاد می کند.

❇ از محدودیت‌های این روش این است که سیگنال نوری تابانده شده بسیار ضعیف است و زمانی که از جمجمه و مغز عبور می‌کند ضعیف‌تر هم می شود. بنابراین DCS نیاز به یک سری ردیاب های بسیار حساس و گران قیمت شمارش‌گر فوتون دارد. از طرفی سیگانال‌های نوری را نمی‌توان بالا برد زیرا بالا بردن آن خطر سوزاندن پوست سر را به همراه دارد.

| عملکرد تکنولوژی جدید اندازه گیری جریان خون مغزی

❇ دکتر Zhou و Srinivasan یک روش متفاوت را برای افزایش سیگنال به کار بردند، بر اساس این واقعیت که امواج نوری مانند امواج یک دریاچه، زمانی که روی هم بیافتند یک‌دیگر را تقویت خواهند کرد و یا برعکس یک‌دیگر را حذف خواهند کرد،

❇ آن‌ها ابتدا نور را به دو مسیر نمونه و مرجع شکستند. پرتو نمونه وارد سر مریض می‌شود و پرتو دیگر، مرجع، که قوی‌تر است به نحوی تابانده می‌شود که قبل از وارد شدن پرتو نمونه به ردیاب به آن بپیوندد و این سبب تقویت پرتو نمونه می‌شود. در نتیجه به جای استفاده از ۲۰ شمارش‌گر فوتون که هر کدام قیمتی در حد چند هزار دلار دارند، پژوهش‌گر می‌تواند تنها با استفاده از یک دوربین دیجیتالی CMSO که قیمتی بسیار کم‌تر دارد کار خود را انجام دهد. این گروه روش خود را طیف سنجی امواج منتشر متداخل یا (interferometric diffusing wave spectroscopy (iDWS می نامند.

❇ از مزایای دیگر این روش این است که نیازی به خاموش کردن نور اتاق زمان کار کردن با آن نیست این در حالی است که تکنیک قدیمی این چنین نبود. پژوهشگران همچنین ادعا می‌کنند با این روش می‌توان جریان خون مغز را در معرض نور طبیعی خورشید هم اندازه‌گیری کرد.

? مترجم: پریسا ایلون

لینک خبر
لینک مقاله
عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
عضویت در کانال زیست فن

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن