ایدزبیوتکنولوژی صنعتیفناوری های همگرانانوبیوتکنولوژی

اندازه گیری میزان ویروس ایدز (HIV) با فلش USB

بیماری ایدز (ناشی از ویروسHIV) از جمله بیماری‌هایی است که تشخیص به موقع و تعیین مقادیر ویروس موجود در خون بیمار در فرآیند درمان آن بسیار موثر است.


در حال حاضر در صورت تشخیص به موقع بیماری، روش‌های درمان قادر اند میزان ویروس را به نزدیکی صفر برسانند، اما در برخی موارد درمان امکانپذیر نیست، چرا که ویروس به دارو مقاوم شده است و یکی از دلایل آن بالا بودن میزان ویروس در خون بیمار است. بنابراین تشخیص هر چه سریعتر بیماری و پی بردن به میزان ویروس موجود در خون بیمار نقش حیاتی در درمان آن خواهد داشت.

آزمایش‌های مربوط به تشخیص و تعیین میزان این ویروس، عمدتا نیازمند تجهیزان پیچیده، صرف هزینه و زمان طولانی و ارسال نمونه به آزمایشگاه است، از طرفی بیشتر مبتلایان به این ویروس در مناطق محروم و در کشورهای فاقد این امکانات آزمایشگاهی هستند.

دانشمندان در دانشگاه امپریال کالج انگلیس، یک دستگاه USB ابداع کرده اند که قادر است در کوتاهترین زمان ممکن و با دقت فراوان میزان ویروسHIV موجود در خون بیمار را اندازه گیری کند.

اندازه گیری میزان ویروس ایدز

نحوه استفاده از این دستگاه USB هم بسیار ساده است با قرار دادن نمونه خون روی قسمت مشخص شده دستگاه، در صورت وجود ویروس HIV اسیدیته محیط تغییر یافته و چیپ موجود در دستگاه این تغییر را به سیگنال الکتریکی تبدیل می‌کند، سپس با اتصال USB به کامپیوتر، جواب آزمایش بر روی یک برنامه قابل مشاهده است.

محققان این روش را روی ۹۹۱ نفر امتحان کرده‌اند، میزان دقت آن ۹۵ درصد بوده و توانسته میزان ویروس را در این بیماران بدرستی اندازه گیری کند. زمان لازم برای انجام آزمایش حدود ۳۰ دقیقه است.

این آزمایش HIV به راحتی در دسترس است و به بیماران این امکان را می‌دهد که خودشان وجود ویروس HIV در بدنشان را رصد کنند. این دستگاه برای بیمارانی که در مناطق دوردست هستند و مناطقی که تجهیزات استاندارد برای آزمایش HIV وجود ندارد، بسیار مفید است.

اگرچه این فناوری در ابتدای راه خود است، اما به بیماران اجازه می‌دهد تا روزانه میزان تغییرات ویروس HIV در بدن خود را اندازه بگیرند؛ همانند آنچه که مبتلایان به دیابت انجام می‌دهند و روزانه میزان قند خون خود را اندازه‌گیری می کنند.

ترجمه و آماده سازی: سید مصطفی حسینی


لینک خبر
لینک مقاله

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن