بیوتکنولوژی پزشکیبیوتکنولوژی دارویی

اندازه گیری گلوکز خون با چسب زخم های کاغذی

? یک تیم دانشگاهی بینگهمتون چسب زخم یکبار مصرفی را تولید کردند و نشان دادند که با استفاده از آن می‌توان نظارت غیر تهاجمی گلوکز را در عرق انسان ممکن ساخت. این چسب به دیابتی‌ها این امکان را می‌دهد که به طور مؤثر سطح گلوکز را در طول ورزش کردن اندازه‌گیری کنند.

? اندازه‌گیری‌های سنتی برای جلوگیری از هایپوگلایسمی،طی ورزش نامناسب هستند به دلیل اینکه پروسه اصلی متکی به نمونه‌گیری تهاجمی و ناراحت‌کننده خون است، که باعث آلودگی احتمالی نمونه و تحریک پوستی با عرق که حاوی الکترولیت‌ها و پروتئین‌های متعدد است می‌شود. به علاوه این روش نیازمند حمل لوازم زیاد شامل لانست، پنبه الکلی و یک گلوکومتر نسبتا بزرگ توسط بیمار طی فعالیت فیزیکی می‌باشد. همچنین روش‌های رایج نیازمند یک تکنیک الکتروشیمیایی پیچیده و مقدار کافی انرژی الکتریکی است که یکپارچه کردن آن‌ها را به شکل یک دستگاه فشرده و قابل حمل دشوار می‌سازد.

? این بیوسنسور (حسگر زیستی) قابل پوشش،غیر تهاجمی و تک کاربره، مجموعه‌ای از یک سلول سوختی آنزیمی کاغذی گلوکز/ اکسیژن انباشته شده عمودی متصل به یک نوار چسب کمک‌های اولیه استاندارد است. این دستگاه مستقیما به پوست می‌چسبد، با استفاده از نیروی موویینگی، عرق به یک مخزنی که نیروی شیمیایی را به انرژی الکتریکی تبدیل می‌کند انتقال می‌یابد و گلوکز بدون نیاز به نیروی خارجی و ابزار‌های خوانش پیچیده، سنجش
می‌ شود.
دستگاه از یک کاغذ سه بعدی براساس ترکیب سلول سوختی یک مخزن میکروفلوئیدی هدایت الکتریکی برای یک سطح آند وسیع و انتقال جرم کارآمد و انتقال مستقیم الکترون بین گلوکز اکسیداز و آندها برای افزایش خواص تخلیه الکترونی استفاده می‌کند.

? نوار آزمایش یک‌بارمصرف بر پایه روش جریان جانبی استوار است و از آنتی بادی‌ها به‌منظور ردیابی مارکر CRP از خون استفاده می کند. دستگاه به‌صورت اپتیکی فلورسانس منطقه نمونه را اندازه گیری می‌کند. مهارت دانشمندان مرکز VTT، در اپتیک، الکترونیک و پیشرفت نرم‌افزار به ‌منظور توسعه دستگاه استفاده شده است.

? این روش اندازه‌گیری گلوکز برای کنترل هایپوگلایسمی مرتبط با ورزش جالب است زیرا اندازه‌گیری در حین یا بلافاصله پس از ورزش انجام می‌گیرد. هنگامی که عرق کافی برای یک نمونه مناسب حاصل می‌شود این پتانسل کاستی، سنسورهای عرق غیرتهاجمی رایج را کاهش داده که می تواند از مشکل جمع آوری عرق کافی برای تجزیه و تحلیل، تبخیر نمونه و مدت زمان نسبتا طولانی مورد نیاز برای جمع آوری نمونه ممانعت کند.

? این روش دارای اهمیت قابل توجهی برای مدیریت مؤثر دیابت است و یک سیستم مجتمع کامل با خوانش ساده که می‌تواند به کنترل غیرتهاجمی و مداوم گلوکز کمک کند.

?ترجمه: مهسا جلیلی منش

☑️ لینک خبر
☑️ لینک مقاله
☑️ عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
☑️عضویت در کانال زیست فن

اندازه گیری گلوکز خون با چسب زخم های کاغذی – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن