بیوتکنولوژی صنعتیبیوتکنولوژی محیط زیستبیوتکنولوژی میکروبی

تبدیل سرد پسماند مواد غذایی به انرژی تجدیدپذیر و کود

تبدیل سرد پسماند مواد غذایی به انرژی تجدیدپذیر و کود - اخبار زیست فناوری تبدیل سرد پسماند مواد غذایی به انرژی تجدیدپذیر و کود

✅سالانه بیش از ۱.۳ میلیارد تن زباله شهری در سراسر جهان تولید می‌شود و انتظار می‌رود که این مقدار تا سال ۲۰۲۵ تا ۲.۲ میلیارد تن افزایش پیدا کند. گاز گلخانه‌ای قوی که در محل دفن این زباله‌ها حاصل می‌شود متشکل از کربن‌دی‌اکسید، متان و هیدروژن سولفید است. رها شدن این گاز غنی از متان یک تهدید آب و هوایی جدی برای طبیعت به شمار می‌رود.


گروهی از محققان به تازگی به امکان‌سنجی هضم بی‌هوازی ضایعات مواد غذایی در دماهای حدود ۲۰ درجه سانتی‌گراد جهت تولید انرژی تجدیدپذیر و کودهای آلی پرداخته‌اند.

ابزار کلیدی در این بررسی باکتری‌های سرمادوست هستند که در دماهای نسبتاً پایین رشد می‌کنند. محققان با طراحی بیورآکتورهای خاصی توانستند به یک بازده متان قابل رقابت با فرایندهای رایج هضم بی‌هوازی که مبتنی بر انرژی هستند، دست پیدا نمایند. این بیورآکتورها از استراتژی فرایند شبه‌پیوسته با خوراک‌دهی ثابت استفاده می‌کنند؛ به طوری که مقدار ضایعات غذای خوراک‌دهی شده به دهانه پایینی مستلزم حذف مقدار معادل از پساب تصفیه شده از بالا است. روش‌های متداول هضم بی‌هوازی نیازمند مقادیر انرژی زیاد برای گرمایش بیورآکتور و حفظ درجه حرارت برای عملکرد مطلوب باکتری‌ها هستند، اما در فرایند جدید انرژی کمتری به کار می‌رود.

گاز متان تولیدی می‌تواند با به کار گیری دستگاه‌های مختلفی مانند گنبدهای ذخیره‌سازی زیست گاز، بیوفیلترها و سیستم‌های ترکیبی تولیدکننده حرارت و قدرت جمع‌آوری شده و به گرما و الکتریسیته تبدیل گردد.

علاوه بر تولید انرژی تجدیدپذیر، این فرایند همچنین می‌تواند بقایای مواد هضم شده غنی از نیتروژن و فسفر را برای تبدیل و استفاده به عنوان کودهای گیاهی به کار گیرد.

ترجمه: محمد رضازاده

☑️ لینک خبر
☑️ لینک مقاله
☑️ عضویت در زیست فن میکروبی صنعتی محیط زیست
☑️عضویت در کانال زیست فن

تبدیل سرد پسماند مواد غذایی به انرژی تجدیدپذیر و کود – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن