بیوتکنولوژی محیط زیستسوخت زیستیفتوسنتز

کاهش هدر رفت انرژی در برگها و هدایت انرژی خورشیدی به سمت فتوسنتز

اگر برگ گیاهان تحت تابش کامل اشعه ی خورشید قرار بگیرند، بیشتر از مقدار مصرف خود برای فتوسنتز انرژی جذب میکنند. در صورت عدم مصرف این انرژی اضافی، برگها سفید خواهند شد. به منظور جلوگیری از سفید شدن برگها، انرژی اضافی درون برگ تحت فرایند nonphotochemical quenching یا NPQ به گرما تبدیل میشود.


هنگامی که برگها در سایه قرار بگیرند، سیستم NPQ باید از کار بیفتد تا انرژی به صورت گرما هدر نرود. اما از کار افتادن این سیستم گاهی اوقات تا ۳۰ دقیقه هم طول میکشد. بر اساس محاسبات تیم تحقیقاتی، آهستگی روند از کار افتادن سیستم NPQ میتواند ۷.۵ تا ۳۰ درصد بر روند تولید محصول تاثیر گذار باشد. آنها بر این اساس پیشنهاد دادند که میتوان با افزایش میزان ۳ پروتئین دخیل در این فرایند، این روند را تسریع کرد.

تاکنون بررسی هایی در گیاه تنباکو انجام شده است، بدین صورت که یک cassette شامل ۳ ژن مربوط به این پروتئینها داخل گیاه قرار داد شده و پس از کشت، گیاهان از نظر سرعت پاسخ دهی به تغییرات نور با تکنیک fluorescence imaging تست شدند. در دو گروه از این گیاهان ۲۰ درصد و درگروهی دیگر ۱۴ درصد افزایش سرعت پاسخ دهی دیده شده است.

تاکنون کارایی این روش در دیگر گیاهان به اثبات نرسیده است، اما به دلیل اشتراک سیستم NPQ در همه گیاهان احتمال کارایی این روش زیاد است، با این تفاوت که در دیگر گیاهان هدف، افزایش میزان تولید محصول مورد نیاز ما شامل میوه،دانه،ریشه و … میباشد.

بر اساس پیش بینی های سازمان ملل تا سال ۲۰۵۰ نیاز بشر به غذا ۷۰ درصد بیش از میزان غذایی خواهد بود که درحال حاضر تولید میشود، بنابراین پژوهش های کنونی در این زمینه و در گیاهان دیگر می تواند راه حلی مناسب برای حل مشکلات احتمالی آینده باشد.

نتایج این تحقیق در نشریه معتبر Science به چاپ رسیده است.

آماده سازی: نجمه سید کتولی

لینک خبر
لینک مقاله

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن